Çay İçmenin Faydaları

Ülkemizde çay bilhassa kahvaltıların ve akşam yemeğinin ardından tercih edilir. Gün boyu her daim bir bardak çay için vakit ayrılır. Genellikle aşırı çay-kahve içmenin sağlığa zararları hakkında bilgiler söylenir. Oysa çay içmenin sağlığa faydaları da bayağı vardır. Bu faydaları öğrendikten sonra artık siz değerli organik zamanı okurlarımızda rahatlıkla çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Çayın Faydaları Nelerdir?

  • İlk başta günde içeceğiniz 3-4 bardak siyah çay inme riskini azaltacağından daha sağlıklı olan bir kalp demektir.
  • İçerisindeki çeşitli maddeler sayesinde kansere karşı alternatif bir tedavi yöntemidir ve özellikle kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı bilinmektedir.
  • Eğer kemik ağrılarından rahatsızsanız yine alternatif ilaç niteliğindeki çayın yararlarını göz ardı etmemelisiniz. Çünkü çay düzenli içildiğinde kemiklerinizi güçlendirerek daha sağlıklı olmanızı sağlar.
  • Tip-2 şeker hastalığınız varsa günde içeceğiniz 1-2 bardak şekersiz çay şeker seviyenizi kontrol altında tutmanıza yarayacaktır.
  • İçeriğindeki polifenoller ile enzim ve bakteri oluşumunu önlediği için diş plaklarının oluşumunu engelleyerek ağız sağlığınıza katkı sağlar.
  • Bilhassa karın bölgenizdeki yağlanmadan şikayet ediyorsanız çay kilo kontrolünde en büyük yardımcınız olacaktır.
  • Yine içerdiği L- theanine ile stres seviyenizi azaltarak işe odaklanmanızı sağlar.
  • Birde bağışıklık sisteminizi düzenleyerek mide ve bağırsak rahatsızlıklarının iyileşmesine yardım eder. Kan akışına yardımcı olur ve zinde olmanızı sağlar.

Çay İçmekten Korkmayın

Bilinenin tersine aşırı tüketmeden düzenli olarak içildiğinde çayın zararından çok vücudunuza yararı vardır. Burada önemli olan çay tüketirken şekeri fazla kullanmamak mümkünse en aza indirmektir. Çünkü fazla şeker atarsanız çaydan fayda sağlamak şöyle dursun fazla şekerden vücudunuza zarar dahi gelebilir. Görüldüğü gibi doğru bir şekilde tüketildiği zaman çay zararlı değil tam tersi faydalıdır.

Lütfen yararlı bulduğunuz yazıları paylaşmayı ihmal etmeyin. Afiyet olsun.