Çamaşırlarınızdan Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Merhaba değerli okurlarımız, bugün sizlere pratik ve işe yarayacak bir yöntemi paylaşacağız. Kıyafetlerimizde istemediğimiz özelliklede koltuk altı kısmında ve boyun bölgesinde oluşan ter lekesinin nasıl çıkarılacağı konusunda size yardımcı olmaya çalışacağız. Bazen kıyafetlerimizdeki ter lekeleri oldukça inatçı olabilir. Sarı veya beyaz renkli lekeler genellikle belli olmaktadır. Bu tarz lekelerden mümkün olduğunca çabuk kurtulmak isteriz. Kim ister ki ter renkleri çıkmadan kıyafetleri tekrar giymeyi. Ter lekelerini çıkardıktan sonra kıyafetlerimizi kurutma işlemine tabii tutmamamız gerekmektedir.

Ter lekeli çamaşırlarınızı kurutucudan uzak tutun!

 İhtiyacımız Olan Malzemeler:

Beyaz sirke ve su

Kabartma tozu, tuz, hidrojen peroksit

Hazırlanışı:

Bir kova içerisinde beyaz sirkeyi ve ılık suyu karıştırın. Ter renkli olan kıyafetimizi kovaya koyun ve 20 dakika bekletin. Ayrı bir kapta, kabartma tozu, tuz ve hidrojen peroksit i kalın bir macun haline gelinceye kadar karıştırın. Kıyafetinizi sirkeli sudan çıkarın ve dikkatlice sıkın. Bir havlu üzerine yerleştirin ve hazırladığınız macunu sarı renkli ter lekelerinin üzerine sürün.

Hidrojen peroksit kumaşı beyazlatır, tuz ve kabartma tozu birlikte inatçı lekeyi çamaşırların liflerinden çıkarmak için birlikte çalışır. Macunu 20 dakika bekletin. Ardından, çamaşır makinesinde normal bir proğramda yıkayın ve kurumaya bırakın.

Ter lekelerini çıkarırken çamaşırları kurutma makinesinde kurutmamalısınız. Neden mi? Çünkü kurutucunun ısısı lekelerin giysinin yapısına daha fazla yapışmasına neden olur. Yani çirkin sarı lekeleri giysilerinizden çıkarmak oldukça zor bir hal alır. Ter lekelerinin tamamen kıyafetinizden çıkmış ise, bu durumdan sonra çamaşırınızı kurutma makinesine koyabilirsiniz. Tertemiz, bembeyaz kıyafetlerinizi giymek ve bu kıyafetler ile gezmek nasip olur inşallah. Hayırlı günler değerli okurlarımız.