Bunu Yapmayın! Görmeyi Bile Bozuyor

Gözlerimiz güneş ışınlarına ve enfeksiyonlara karşı her zaman savunmasızdırlar. Güneş gözlüğü kullanmak gibi basit yöntemlerle göz sağlığını korumak mümkündür.

Güneş gözlüğünü gözümüze en uygun ve doğru bir şekilde seçmek göz sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Piyasada çokça bulunan sahte güneş gözlükleri ise pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor. Güneş gözlüğü alınırken dikkat edilmesi gereken yedi noktayı siz değerli okurlarımız için belirtiyoruz.

Camlar Ultraviyole Işınlarını Bloke Etmeli

Güneş ışınları,  biz insanların gözlerimizin algılayamayacağı veya hissedemeyeceği oranda ultraviyole (UV) radyasyonu yaymaktadır. Gözlerimizi güneşten korumamızı sağlayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarından koruyucu özellikte ve gözümüze uygun olmalıdır. Kaliteli bir güneş gözlüğünde öncelikle camının hangi renkte olduğu değil UV ışığını engelleyip engellemediği önem taşımaktadır. Güneş gözlüklerinin mutlaka UV ya da morötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası olmalıdır. Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirtilmektedir. Özellikle yaz aylarında deniz kenarında ve kış ayında kayak yaparken minimum UV400 korumalı güneş gözlüklerinin kullanılması gerekmektedir.

Ce (Conformite Europeene) Belgesi Olmalı

Kaliteli bir güneş gözlüğünde güvenilir tescil belgesi olması gerekir. Mümkün olduğunca güneş gözlüklerini tanıdığımız bildiğimiz yerden almakta fayda bulunmaktadır. Güneş gözlüğü taktığınızda bulanık görmemelisiniz ve detaylar kaybolmamalı. Kaliteli güneş gözlüklerinde güvenilir tescil belgesi olmalıdır. 1995’ten bu yana Avrupa Birliği standartlarına göre kaliteli gözlüklerin üzerinde CE (Conformité Européene) ibaresi bulunmaktadır. CE belgesi, ürünün minimum güvenlik koşullarına uygun olduğunu ifade etmektedir. Gözlük alırken camların boyama ve mika olup olmadığına, camda çizik, kabarcık ve eğrilik bulunup bulunmadığına dikkat etmeliyiz.

Gözlük Dikey Bir Çizgiye Odaklanmalı

Güneş gözlüğündeki kaliteyi anlamanın bir başka yolu da gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Bu durumda numarasız bir güneş gözlüğünü hareket ettirdiğinizde görüntü hareket etmez. Gözlüğü hafifçe yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama ya da kırılmalar oluyorsa o gözlük uygun değildir.

Işık Emilim Oranı Uygun Olmalı

Kullanım kılavuzlarında yer alan ‘ışık emilim oranı’, gözlük camının dışarıdan gelen ışığın ne kadarını emdiğini, ne kadarını yansıttığını ve ne kadarını içeri verdiğini ifade eder. Şehir ortamında yüzde 40-50, güneş ışınlarının daha dik geldiği dağlık bölgelerde yüzde 50-70, deniz kıyısında ve kayak yaparken yüzde 80-85 emilim olması gerekir.

Her Pahalı Gözlük, Kaliteli Demek Değildir

Her pahalı güneş gözlüğü kaliteli olacak diye bir kural yoktur. Kaliteli bir güneş gözlüğünün mutlaka ‘UV ışığını engelleyici’ özellikte olması gerekir. UV özelliği olmayan güneş gözlüğünün sadece fazla ışığın geçmesini engellemektedir.

Ancak bu engelleme hiçbir fayda sağlamaz, aksine zarar verir. Çünkü renkli cam takıldığında göz bebeği küçülmez. Böylece zararlı UV ışını göz içine bol miktarda girer. Kaliteli bir güneş gözlüğünün kalite ve UV belgeli olması gerekir, pahalı olması gerekmez.

Polarize Cam Ekstra Koruma Sağlamaz

Özellikle deniz kenarında aynalı camlar göze gelen ışığın bir kısmını geri yansıttıkları için deniz kenarlarında bu tip gözlükler tercih edilebilir. Aynalı camlar göze gelen ışık miktarını düşürmekle birlikte UV blokaj oranını etkilememektedir. Polarize cam özelliğinin de normalde ultraviyole blokajıyla ilişkisi olmamakla birlikte hem polarize olan hem de etkili ultraviyole blokajı yapabilen camlar daha emniyetli ve iyi bir görüş konforunu sağlarlar. Gözlük camı rengi ile camın içindeki UV koruması arasında hiçbir ilişki bulunmamaktadır.

Sahte Takmaktansa, Hiç Takmayın

Sahte gözlük takmaktansa hiç gözlük takmamak daha iyidir. Sadece görünen ışığı kesen ama UV ışınlarına karşı bir blokaj sağlamayan güneş gözlükleri, gözbebeğinin gözün kendini doğal yolla koruma özelliğini devre dışı bırakır. Gözbebeği, güneş gözlüğünün sağladığı karanlık ortamda iyice açılacağından, görünmeyen UV ışınları açık gözbebeğinden içeri çok fazla oranda girer. Bu nedenle, UV filtresi olmayan sahte güneş gözlükleri kullanılmamalıdır. Ayrıca UV olmayan aynalı gözlüklerde kullanılmamalıdır.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Göz sağlığı ile ilgili olarak doğru bilinen yanlışları ise şöyledir. UV koruması, gözlüğün renginin koyuluğu ile değil yapım maddesi ile ilgilidir. Renklendirme oranı, sadece ışığın şiddetini azaltarak görme konforu sağlar. Gözlükleri giysilerin ucuyla temizlemek, çantaya ya da cebe gelişigüzel atmak sıklıkla yapılan yanlışlıkların başındadır. Bu hatalar cam üzerinde mikro çizikler oluşmasına neden olur. Gözle görülmeyen bu çizilmeler zaman içinde görme kalitesini bozar. Gözlüğün kullanılmadığı zamanlarda orijinal kutusunda saklanması; temizliğin ise akan su, sabun veya ürünle birlikte verilen bez ile yapılması gerekir. Kontakt lens kullanan kişilerin, lensleri UV filtreli dahi olsa üzerine güneş gözlüğü takmaları gerekir. Güneş gözlükleri, kontakt lens kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı gözlerde kuruma sorununa karşı koruma sağlar. Güneşin çok yoğun olduğu ortamlarda güneş gözlüğü ile beraber mutlaka siperli şapka desteği ile beraber güneş ışınlarının istenmeyen etkilerinden gözümüzü korumalıyız.