Bunları Yapmak Bizi Hasta Ediyor, Uzak Duran Hasta Olmaz

Uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak hepimizin hayali, ancak bu o kadar da kolay olmuyor. Nereden geldiğini bilmediğimiz hastalıklar bir anda bizi yatağa düşürüyor ve en iyi ihtimalle birkaç haftamız iyileşme süreciyle mahvoluyor. Eğer hastalığın nereden geldiğini ve nasıl engelleneceğini bilirseniz, sağlıklı kalmanız çok daha kolaylaşır. Günümüzde yaşam süresinin uzamasıyla sağlıklı yaşlanmak, ileri yaşta kimseye bağımlı olmamak, fiziksel ve ruhsal açıdan zinde hissetmek kuşkusuz çok daha fazla önem taşıyor. 65 yaş ve üzeri yaşlılık sınırı olarak nitelendirilirken, ortalama yaşam süresinin 75’e yükselmesi ve 85 yaş üzerindeki nüfusun en süratle artan dilimi oluşturması, kaliteli yaşamın önemini çok açık şekilde ortaya koyuyor

Bugünkü içeriğimizde sizlere hastalıkları tanımanın ve kendinizden uzak tutmanın yöntemlerini paylaşacağız.

Apandisitinizi Aldırdıysanız Parkinson Hastalığı Riski Artar

Herhangi bir sebeple apandistini aldıran insanlar, aldırmayanlara göre Parkinson hastalığına karşı 3 kat daha fazla risk altında oluyor. Tam sebebi gelecekteki testlerle kesinleşecek olan bu problem için doktorlar hastalarını uyarmaya başladı bile. Tabiki mecbur kalınca doktorlar mecburen apandistini aldırıyor.

Kuaförde Çalışmak İle Fabrikada İşçi Olmak Arasında Çok da Bir Fark Yok.

Kuaför salonlarında yapılan bir araştırmaya göre, düzenli temizlik yapılan bir kuaför salonunda en az bir kimyasal üretim yapılan fabrika kadar kirletici ürün bulunuyor. Bu kimyasallar damarlarınızın tıkanmasında, akciğerlerinizin işlevini yitirmesinde önemli rol oynuyor ve kansere yakalanma riskini de arttırıyor.

20 yıl boyunca bu havayı solumanız durumunda bir fabrika işçisinin maruz kaldığı tüm zehirli kimyasallardan siz de nasibinizi alıyorsunuz demektir. Kuaförde çalışan arkadaşlar çok dikkatli olmalılar.

Beyaz Işık Gözleriniz İçin Zararlıdır

Özellikle göz gelişimleri tamamlanmamış çocuklarda, beyaz ışığa maruz kalmak retinaya zarar veriyor. Yetişkinlerde ise göz yorgunluğuna ve uyku problemlerine yol açıyor. Daha sıcak bir renk olan sarı ışığın kullanılması tavsiye ediliyor. Günümüzde tasarruflu olarak beyaz ışık kullanılsa bile sarı ışık daha faydalı olabilmektedir.

Yeme Vakitleriniz Ve Ne Yediğiniz Aynı Öneme Sahiptir

İnsan bedeni gece dinlenmeye ve gündüz yaratıcı olmaya programlıdır. Eğer bu ritmi tersine çevirirseniz kalp damar rahatsızlıkları, tip 2 diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırırsınız. Yemek saatleriniz de aynıdır. Eğer gece yemek yemeyi alışkanlık haline getirirseniz vücudunuz ne zaman dinleneceğini ve ne zaman aktif olacağını kestiremez ve her uyandığınızda yorgun olursunuz.

Güneş Kremi Sandığınızdan Daha Tehlikeli Olabilir

Yapılan bir araştırma gösterdi ki, günde birkaç kereden fazla güneş kremi uygulamak kan dolaşımınızda yabancı maddelerin birikmesine ve akabinde sağlık sorunlarına yol açıyor. Yani yapmamız gereken günde 2 – 3 kereden fazla kullanmamak olacaktır. Hatta denizde değilsek, çok güneşe maruz kalmıyorsak kullanmamakta fayda vardır.

Dik Oturmak Her Zaman İyi Bir Fikir Değil

Bize her zaman dik oturmamız gerektiği hem ailemiz hem de doktorlar tarafından sıklıkla söylenir ancak son yapılan araştırmalar gösteriyor ki sürekli dik oturmak omurganız için hiç de yararlı bir şey değil. Fizyoterapistler tarafından yapılan araştırmaya göre arada bir ağırlığınızı öne vererek omurganızı rahatlatmanız vücudunuz açısından daha faydalı olacaktır.

Hava Nemlendirici Edinin

Soluduğunuz hava yeterince nemli olmazsa boğazınız kurur ve tahriş olur, sürekli daha fazla su içme ihtiyacı hissedersiniz. Eğer uzun süre kuru havaya maruz kalırsanız ciğerlerinizde bir ağrı hissetmeye başlarsınız. Özellikle uzun vakit geçirdiğiniz ortamlarda mutlaka bir hava nemlendirici bulundurmaya dikkat edin. Yapılan bir araştırmaya göre hava nemlendirici kullanan insanlar diğerlerine göre daha az soğuk algınlığı ve gribe yakalanıyor.

Boynunuzu Çıtlatmak İyi Bir Fikir Değildir

Esneme hareketleri yaparken veya sadece yorgun hissettiğinizde boynunuzu çıtlatmak ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Özellikle ani hareketler yaparak boynunuzu çıtlatırsanız, kendinizi felç etmeniz oldukça olası. Eğer bir şekilde beyninize giden kan damarlarının akışının kesilmesine sebep olursanız geçmesi oldukça uzun sürecek bir soruna yol açmış olursunuz.

Egzersizlerinizi Sabah Yapın

Sabahları vücudunuz daha enerjiktir ve yağ yakmaya daha hazırdır. Bu sebeple sabah yaptığınız her egzersiz sizin için daha yararlı olacaktır. Geceleri metabolizmanız yavaş çalıştığı için aynı verimi almak oldukça zor olur, daha uzun ve daha ağır egzersizler yapmanız gerekir.