Bunları Uygulayın Arı Sokmaları Vız Gelecek!

Arı sokmaları özelliklede arıya karşı olan insanlar için ölümcül olabilmektedir. Arı sokmaları her evde bulunan basit malzemelerle tedavi edilebilmektedir. Ancak, alerjik reaksiyon gösterenlerin tıbbi yardım alması şart. Alerjik durumu olmayanlar için aşağıdaki söyleyeceğimiz bilgiler çok işe yarayacak ve herhangi bir doktora gitmemize gerek kalmayacaktır.

Arı sokmalarından sonra yapılacak ilk iş iğneyi çıkartmak olacaktır. Çıkarılan iğnenin yerini çok iyi temizlememiz gerekmektedir. Yarayı su ve sabun kullanarak temizleyebileceğiniz gibi tentürdiyot ve pamuk gibi ilk yardım malzemeleriyle de temizleyebilirsiniz. Yarayı temizledikten sonra bu basit malzemelerle ağrıyı ve acıyı geçirmek çok kolay!

Buz

Arının soktuğu bölgeye yaklaşık olarak 20 dakika boyunca buzla baskı uygulayın. Buz, bölgeye giden kan akışını yavaşlattığı için daha az acı hissedilmesini sağlar ve sokma sonucu meydana gelen şişliği azaltır.

Bal

Belkide bizim ilk duyduğumuzda şaşırdığımızda siz değerli okurlarımızda şaşırabilirsiniz. Balın arıdan geldiği düşünülünce bu yöntem ister istemez tebessüm etmemize sebep oluyor. Arının soktuğu bölgeye biraz bal sürüp yarayı gazlı bezle sarın. Yaklaşık 30 dakika sonra bezi çıkarabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, arının zehrini yok edebilmektedir. Arının soktuğu bölgeye 1-2 damla lavanta yağı damlatın. Çok kısa bir müddet sonra arının soktuğu yerden acınız ve ağırınızın geçtiğinizi göreceksiniz.

Sarımsak

sarımsağın besin değeri

Maşallah bu sarımsağın kullanılmadığı yerde yok. 1-2 diş sarımsağı iyice ezip, yaranın üstüne bastırın. Daha sonra, nemli bir bez veya havluyla kapatıp yarım saat bekleyin. Bandajı çıkardıktan sonra yarayı suyla durulayın.

Karbonat Ve Sirke

Bir miktar karbonatı, sirke ve suyla macun kıvamı elde edecek şekilde karıştırın. Elde ettiğiniz macunu, sokulan bölgeye sürüp 30 dakika bekleyin. Karbonat ve sirke, arının iğnesinde bulunan asidi etkisiz hale getirecek ve acı hissini alacaktır.

Diş Macunu

Diş macunu da karbonat gibi sokulan bölgedeki asidi etkisiz hale getirecek, yanma, ağrı ve şişme oluşumunu engelleyecektir. Diş macununu yaranın üstüne sürüp yarım saat bekletin.

Soğan

Bir soğanı ortadan ikiye bölün ve sulu kısmını yaranın üstüne bastırın. Ağrının ve acının çok kısa bir süre sonra geçtiğini göreceksiniz. Soğan arı sokması da dâhil olmak üzere tüm böcek sokmalarına karşı çok etkilidir.