Bulaşık Makinesini Yanlış Kullanıyormuşuz İşte Doğrusu

Bulaşık makinesine kirlileri yerleştirirken herkesin kendi farklı yöntemi vardır ve herkes kendi yönteminin daha doğru olduğunu düşünür. Aslına bakılırsa birçok insan bulaşık makinesi yerleştirmenin gerçek kuralına hâkim değildir. Bulaşıklarınızın en güzel şekilde yıkanması için altın kuralları belirledik.

İşte altın kural niteliğinde olan bulaşık makinesi yerleştirme kuralları;

Kural 1: Çatal Bıçak Takımı

Yemek yerken en çok kullanılan çatal bıçak ve kaşık takımını en temiz biçimde yıkamak gayet önemlidir. Bunun için çatallarınızı dişleri yukarı bakacak şekilde bırakın. Kaşıklarınızı da hepsinin yönünü aşağı veya yukarı yerleştirmek yerine bir aşağı bir yukarı koyarsanız birbirine yapışmayacak ve bütün kaşıklarınız daha temiz olacaktır. Bıçaklarınızı da geri alırken elinizi kesmemesi için sivri uçlarını aşağı bakacak biçimde yerleştirmelisiniz.

Kural 2: Camlar

Cam bardaklarınız için en önemli şey yıkanırken basınç ile yer değiştirmeyecek ve kırılmayacak şekilde bırakılmasıdır. Bundan dolayı bardaklarınızı çıkıntıların üstüne koyduğunuzdan emin olun. Böylelikle basınçla yerlerinden oynamayacak ve birbirinden ayrı olarak yıkanacaklardır.

Kural 3: Tabaklar

Tabakları çoğu insan makinenin alt rafının ön tarafına yerleştirir. Fakat böyle yapmak bulaşık deterjanının dağılmasını engeller ve ön kısımda toplanır. Böyle yapmak yerine büyük tabakları alt sepetin arka taraflarına koymanız daha iyi olacaktır.

Kural 4: Kirli Bulaşıklar Orta Tarafa Bakmalı

Su basıncı her daim orta kısımlarda daha fazladır. Bunun için bulaşıklarınızı kirli yönü her daim orta kısma bakacak şekilde yerleştirin ve böylece suyun basıncı ile daha temiz bulaşıklara sahip olun.

Lütfen başka insanlarında okuması için paylaşmayı ihmal etmeyin.