Bu Yöntemle Diş Taşlarından Anında Kurtulun!

Dişlere, diş etlerine, diş dolgusuna ve diş protezine tutunan yapışkan ve yumuşak bakteri tabakasına diş plağı denir. Bu plaklar tükürüğümüzde bulunan mineraller ile birleşerek sertleşir ve tartar diye bilinen tabakayı oluşturur.

Zamanla sertleşen plaklar diş sağlımızı tehlikeye sokarak hayat kalitemize tesir eder. Diş taşlarından doğal yollarla kurtulmak istiyorsanız size diş taşlarından hemen kurtulmanın yolları buyurun…

Diş tartarının diğer adı ise diş taşıdır. Dişlerde gıda kalıntısı birikmesi, bakteriler, diş ipi kullanmama, diş fırçalama alışkanlığı olmaması gibi sebeplerden dolayı dişlerde zamanla tartar ve plak oluşumu meydana gelir.

Buyurun Diş Tartarı, Diş Taşını Temizlemek İçin Doğal Çözümler…

CEVİZ

ceviz kabuğu ve ceviz zarı suyunun faydaları

Malzemeler

 • 40 gr ceviz kabuğu
 • 1 su bardağı su

Ceviz kabuğu anti bakteriyel özelliği ile dişteki tartar ve plaktan kurtulmanın en etkili ve sağlam yöntemidir. Ceviz kabuklarını bir bardak suyun içine koyup 20 dakika kaynatın. Daha sonra ocaktan indirip soğumaya bırakın. Diş fırçasını soğumuş şekilde olan bu suda 10 dakika bekletin. Suyla dişlerinizi fırçalayın. Günde 3 kez tekrar edin.

KARBONAT

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 tutam tuz
 • Diş fırçası

Karbonat anti bakteriyel özelliği ile plak ve tartarı yok eder, ayrıca dişlerin beyazlamasında da etkilidir. Antrasit özelliği ile ağız içi pH seviyesini dengeler. Tuz da anti mikrobiyal madde olduğundan kısa sürede plak ve tartarlar dan kurtulmanızı sağlar. Karbonat ve tuzu karıştırıp, diş fırçanızı hafif suya batırıp bu karışıma batırın. Dişlerinizi hafifçe bu karışımla fırçalayın. Daha sonra ağzınızı suyla çalkalayıp tükürün. Bu yöntemi birer gün ara verip devam edebilirsiniz.

LİMON SUYU

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • Diş fırçası

Limon suyu asidik özelliği sayesinde anti mikrobiyal özelliği vardır. Plak ve tartarın çözülmesine ve sonuçta yok edilmesine yardımcı olur. Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayabilirsiniz. Hemen ardından diş fırçanızı yıkayın, limonlu suya batırın. Bu su ile dişleri ve diş etlerini yavaşça ovun. Bir dakika sonra suyla ağzınızı yıkayın.

ALOE VERA

Malzemeler

 • 4 tatlı kaşığı bitkisel gliserin
 • 1 tatlı kaşığı aloevera jeli
 • 4-5 yemek kaşığı karbonat
 • 10 damla limon yağı
 • 1 su bardağı su

Aloevera bakterilerin ürettiği serbest radikalleri uzaklaştırarak dişlerin ve diş etleri rahatsızlıklarının iyileşmesini sağlayabilen yararlı antioksidanlar içerir. Limon esansiyel yağı plak ve tartara neden olan bakterilerden kurtulmak için kullanılabilecek mükemmel bir anti mikrobiyal maddedir.

İnternetten veya aktarlardan aloevera bitkisini bulun, yaprağı kesin ve içinden aloevera jelini çıkarın. Güzel bir macun elde etmek için tüm malzemeleri karıştırın. Bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. Hemen sonra suyla ağzınızı çalkalayıp tükürün. Plak gidene kadar 3-4 kez tekrar edin.

PORTAKAL KABUĞU

portakal kabuğu sirkesi

Portakalın kabuğunu soyup, birkaç parça portakalı blenderdan geçirip macun kıvamına getirin ve dişlerinize uygulayın. 1-2 dakika dişlerinizde bekletip suyla durulayın. Bunu haftada 2-3 kez devam edin. Portakal kabuğu, ağızda bulunan mikroorganizmlarla sa-vaş-maya yardımcı olur.

ÇİLEK

Malzemeler

 • Küçük bir domates
 • Çilek

Domates ve çileği blenderdan geçirip hamur haline getirin. Bu hamuru dişlerinize uygulayın ve beş dakika bekletin. Ağzınızı suyla durulayın. Haftada iki kez tekrarlayın.

SUSAM

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı susam
 • 1 diş fırçası

Bir yemek kaşığı susamı çiğneyin fakat yutmayın. Susam ağzınızdayken dişlerinizi kuru bir diş fırçasıyla fırçalayın. Ardından suyla durulayın. Haftada iki kez buna devam edin. Susam doğal peeling sayesinde dişlerinizi temizler.

BİBERİYE

2-3 damla biberiye esans yağını bir yemek kaşığı su veya zeytin yağına karıştırın. Bu karışımı ağzınız içinde 10 dakika boyunca çalkalayın. Tükürüp her zamanki gibi dişlerinizi fırçalayın. Bu karışımı yutmayın ve gargara yapmayın.Bu yöntemi günde 2 defa uygulayın.

PEYNİR

Peynir, diş plağına sebep olan asidi önlemeye yardımcı alkali salya üretimi sağlar. Dişleriniz etrafında koruyucu bir tabaka oluşturarak, diş plağına sebep olan asidin, dişlerinize zarar vermesini önler.