Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Dilinize Bakacaksınız!

Toksinlerden arınmak için sadece idrar, dışkı ve ter ile atabildiğimiz gibi, dil temizliği yaparak ta vücudumuzdaki toksinlerden arınabiliriz. Nasıl ki dişlerimizi günde en az iki kere fırçalayıp temizliyor isek, bu esnada dilimizi de temizleyerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu detoksifikasyonunu (toksinlerden arınmayı) gerçekleştirebilirsiniz. Dil temizliği, tat alma tomurcuklarının duyarlılığını artırır, nefesi ferahlatır, plak ve diş eti hastalığının ortaya çıkmasını önlemektedir.

Siz değerli okurlarımız için beyaz dilinizi tedavi etmenize yardımcı olacak ve daha sağlıklı hale getirecek bir yazı dizisi hazırladık.

Dilimizin beyaz renkli olması hastalıkların bir göstergesi olabilir. Eski çağlardan itibaren dilin durumu ve görünümü vücuttaki hastalıkları teşhis etmek için kullanılmıştır. Dilimizin durumunu inceleyerek bazı hastalıkların belirtilerini anlayabiliriz. Eskiden insanlar, tıp ilminden az buçuk anlayanlar hastalığın diğer belirtileri gitmiş olsa da, eğer dilin durumu hala kötüyse o kişinin tam olarak iyileşmediğine inanıyordu. Dilin bölümlerine bakarak nerde bir bozukluk ve hastalık olduğu anlaşılabilir, tedaviye ihtiyaç duyulan organı belirleyebilirsiniz:

Dilin ön ve uç tarafı: Solunum sistemi hastalıkları konusunda bilgi vermektedir. Akciğerlerde bir sorun varsa dil kenarları boyunca beyazlığın oluşmasına neden olur.  Dilde ortadaki beyaz plak kalp sorunlarına işaret edebilir.

Dilin orta kısmı:  Dilin Sol tarafı karaciğer, ortası mide, sağ taraf da pankreas rahatsızlığına işaret edebilir. Dilin tabanında beyazlığın birikmesi, bağırsaklardaki toksinin çokluğuna işaret edebilir. Dil üzerinde çatlaklar varsa ve gri görünümdelerse gastrit ve mide ülseri başlangıcı olduğunu gösterebilir. Ayrıca, dil üzerinde beyaz veya başka bir plak oluşumu zayıflamış bir bağışıklık sisteminin bir belirtisidir.

Yani dil rengimiz beyazsa, inceleyin ve plağın nerede olduğunu belirleyin. Ve beyaz bir dilin yetersiz ağız hijyeni göstergesi olabileceğini unutmayın.

Dilin Temizlenmesi Ve Dezenfekte Edilmesi İçin Doğal İlaçlar

Dilimizi temizlemeye yardımcı olacak, sağlıklı kalmasını sağlayacak bir takım doğal ilaçlar ve tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar, diş etleriniz ve hatta dişlerinizin sağlığını iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Sarımsak

sarımsak yutmanın faydaları

Evet, yanlış duymadınız. Belkide ilk defa duyacaksınız.  Sarımsağın bu zamana kadar ağız kokusu ve ağız temizliğinin bir yolu olmadığı konusunu biliyoruz. Sarımsak hakkındaki bu yanlış inançları bir kenara bırakın ve çiğ sarımsak yemekten korkmayın. Bu, bakterileri öldürmenize ve dili temizlemenize yardımcı olacaktır.

Aloe Vera

Aloe vera, anti-inflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Dilimizde ve diş etlerimiz üzerinde bulunan mikropları öldürmek için, ağzınıza bir çorba kaşığı aloe vera suyu koyun, birkaç dakika boyunca gargara yapın ve tükürün. Daha sonra ağzınızı ılık su ile durulayın. Bunu günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Ağzınızda mikropların kalmadığını hissedeceksiniz.

Tuz

Tuz, dil temizliği için olmazsa olmazlarımızdandır. Hatta ilk sırada gelebilir diyebiliriz tuzu un aşındırıcı özelliği mevcuttur. Tuz, dil üzerinde bulunan kir ve ölü hücreleri dilden temizler. Dilin üzerine biraz tuz serpiştirin ve bir dakika boyunca bir diş fırçası ile hafifçe fırçalayın. Daha sonra ağzınızı su ile durulayın. Günde iki kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçalı sadece bir baharat olarak görmemeliyiz. Zerdeçal aynı zamanda ağız için antiseptik ilaçlara mükemmel bir alternatiftir. Portakal ya da herhangi bir narenciye ürününü toz zerdeçalla karıştırın. Elde edilen macunu 1 dakika boyunca dilin üzerine sürün ve sonra ılık su ile iyice durulayın.

Diş Fırçası İle Fırçalayın

Yalnız değerli okurlarımız dişlerimiz için kullandığımız diş fırçasını dilimize kullanmayın. Dilimiz için yeni bir fırça alınız. Sadece diliniz için kullanacağınız bir diş fırçasıyla alttan yukarı doğru hafif hafif dilinizi fırçalayın.

Otlarla Gargara

nanenin faydaları

Nane, adaçayı ve Papatya gibi bitkiler şifa veren özellikleriyle bilinir. Bu faydalı ve yararlı üç bitkiyi  (hepsi bir çay kaşığı) 3 bardak kaynamış suda bekletin ve soğuduktan sonra süzün. İçine bir tutam da tuz attıktan sonra cam bir kavanoza koyun. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra günde iki kez gargara yapın ve tükürün.

Sağlıklı Bir Dil İçin Yapılması Gerekenler

Sigara İçmeyin

Sağlıklı dil pembe renklidir ve papilla denilen küçük modüllerle kaplıdır. Sigara içmek, ölü hücrelerin dil üzerinde birikeceği anlamına gelir, bu da bakterilerin büyümesi için rahat bir ortam oluşturur. Ayrıca sigara dumanı, ağız dokusu için sağlıksız olan kimyasallar içerir.

Alkol Almayın

Alkol kullanmak dildeki papilların iltihaplanmasına neden olur ve vücudu kurutur. Bu nedenle, bundan kaçınmak daha iyidir.

Daha Fazla Su İçin

Neredeyse insan vücudunun 4 te 3 su dur. Bu sebeple su tüm vücudumuza yardımcı olur, buna dil de dahildir. Sıvı kaybı,  kuru bir ağız beyaz bir dil oluşmasına neden olabilir. Dehidrasyonun başka belirtileri de vardır: koyu renk idrar, yorgunluk, yorgunluk, baş ağrısı ve nadir idrara çıkma.

Ağız Hijyeni

Düzenli yapılan ağız hijyeni, bakteri sayısını azaltmaya yardımcı olabilir. Her öğünden sonra, hem dişleri hem de dili temizlemek gerekir – sabah ve yatmadan önce. Dişinizi ve dilinizi temizleyin. Diş ipi ve gargara kullanın. Dişlerinize iyi bakın. Esen kalın.