Bu Yazıdan Sonra Kurutulmuş İncir Yerken Bir Daha Düşüneceksiniz!

İncir in kurusu da yaşı da çok lezzetli bir meyvedir. Ben şahsen inciri yaş şekilde tüketmeyi çok seviyorum. Peki değerli okurlarımız siz inciri nasıl seversiniz.  Kuru incir hem çok faydalı hem de çok lezzetli bir yiyecektir. Tatlısından tutunda, hoşafına, reçeline kadar birçok çeşitli yeme türleri olan bu güzel meyvemiz temiz ve özenli bir şekilde tüketemiyorsak sağlığımızı büyük ölçüde tehlike de demektir.

İncir meyvesinin içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. incir Bağırsaklarınızı temizler, gün içinde düşen enerjinizi yeniler, yorgunluğunuzu alır götürür.

Bir kuru incir alın, açın ikiye, zeytinyağına bandırıp ağzınıza atın her gün. Bağırsak tembelliği denen şeyi unutuverirsiniz. Çocuklarınız okula giderken kahvaltıdan hemen sonra bir de incir yesinler. İçleri ısınır, akılları çok daha fazla çalışır.

Sıvı Peroksitli Kuru İncir

İncirin ana vatanı değince aklımıza ege bölgemiz gelmektedir. Ege bölgemizde ise Aydın. Aydın incirin en kalitelisinin yetiştiği bölge. Yüzlerce incir işleme tesisi var bu bölgede belki. Piyasa ve satış şartları gereği kurtlanıp bozulmasının önüne geçilmesi gerekiyor mutlaka. Bu da iki yolla sağlanıyor.

1.yöntem: Tesislere giren incir mor ışığın altından geçiriliyor. Hastalıklı incir mor ışık altında hemen kendini belli ediyor ve ıskartaya ayrılıyor.

Kalan incirler “bandırma” bölümüne alınıyor. Sıvı peroksit ile bir likide batırılıyor.

Bu tesislerde çalışmış olan insanlara sorulduğu zaman, sadece “likit” diyorlar. Bu likit in renk açıcı özelliği olma ihtimali yüksek. Siz de taze bir incirle deneyebilirsiniz, herhangi bir ilaç kullanmadan taze bir inciri güneşin altına koyarsanız bir süre sonra sırtının gayet esmer bir renk aldığını görürsünüz. Açık krem ya da beyaz olması olanak dışıdır.

Kuruyemişçilerde gördüğünüz kabukları beyaz, kendisi tertemiz olan incirlerden kesinlikle uzak durmanızı öneririm. Şu perokside bandırma işinde çalışan işçiler sıkça solunum güçlüğü, ağır zehirlenme belirtileri ile hastanelik olurlar.

Ege’de, incir yetiştiriciliği yapılan herhangi bir şehrin devlet hastanelerinde çalışan ya da çalışmış bir doktor yakınınız varsa sorun, mutlaka doğrulayıp daha detaylı anlatacaktır.

Geleneksel Yöntemle Kurutulan İncir

Eskilerin kullandığı bu yöntemde incir, ağacın başında burkulur daldan koparılmadan.

Ağacın özsuyu ile ilişiği kesilen bu incirler yedi gün sonra suyunu hayli kaybetmiş, yarı kurumuş şekilde ağacın dibine düşerler.

Düşen incir toplanır, birkaç gün güneşin altındaki sergilerde bırakılır. İyice buruşmaya yüz tuttuğunda bakır kazanlarda küllü su kaynatılır. İçine bir avuç kaya tuzu atıldıktan sonra incirler bu suya birkaç dakika batırılır.

Çıkarıldıktan sonra iki bez arasında suları alınır, damlara çarşaflar serilir ve incirler buralarda kurumaya bırakılır.

Bir hafta kadar da burada kaldıktan sonra kuru kekik ya da defne ile harmanlanıp “kulaklı” denen sepetlere bastırılır. Kekik ve/veya defneyaprağı kurtlanmayı, böceklenmeyi engeller. Ancak elbette istisnalar olabilir doğal yöntemde.

Yani incir ve kurt arasındaki bitmeyen savaşta kurtlar da galip gelebiliyor ara sıra. Tuz oranı biraz daha arttırılabilir bazen daha güvenli olması için. Tadı size tuhaf gelebilir, çözümü çok basit: Yiyeceğiniz kadar inciri sudan geçirip kâseye koyarsınız o kadar.

Afiyetle tüketin değerli okurlarımız. Maalesef günümüzde doğal haliyle meyve bulmak çok zor. De3ğerli hocamız canan Karatay’ın dediği gibi misal, elmada kurt varsa sizde o elmayı yiyin. Kurt ilaçlı meyveye gitmez, girmez ve yemez. Kurdun bile yemediğini siz yemeyin. Bulabilmek zor ama bulabiliyorsak her şeyin doğalını yemeliyiz. Hayırla kalın. Bu yazımızı sevdiklerinizle paylaşır mısınız, teşekkür ederiz.