Bu Türk Topluluğu 100 Yıldan Fazla Yaşamanın Sırrını Bulmuş!

Dünyanın çeşitli bölgelerinde onlarca Türk topluluğu yaşıyor, Nerdeyse dünyanın hemen hemen her yanında nüfusları vardır. ve bu topluluklardan biri var ki uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürmenin sırrını keşfetmişler.

Tamamı Müslüman olan Hunza Türkleri ortalama 110 ile 120 yıl yaşıyor. 65 yaş yolun yarısı sayılıyor. Kadınlar 65-70 yaş arasında anne oluyor. 100 yaşında ölenlere genç öldü deniliyor. İçlerinde kanser olan yok. Peki Hunza Türklerinin sırrı nedir?

Kuruttukları taze meyvelerden yiyor, Hunza vadisindeki dağlardan gelen temiz havayı soluyor. Oldukça genç görünüyor ve kansere yakalanmıyorlar. Hunza Türklerinin çok ilginç bir yanı da burada hiç kanser vakasının yaşanmaması… Kansere yakalanmadıkları gibi sık rastlanan diğer rahatsızlıklara da uğramıyorlar.

Denizden 6000 metre yukarda, şehir hayatının tüm kirleticilerinden uzak ve kendi yetiştirdikleri hayvanlar ve ekip biçtikleri tarım ürünleriyle beslenen Hunza Türkleri sözde modern hayatın hiçbir faydasına sahip olmamalarına rağmen bizlerden çok daha mutlu ve uzun bir hayat sürüyorlar.

Türk dilinde ormancılık ve orman yaşamıyla ilgili sözcüklerin, bozkır yaşantısındaki sözcüklerden daha eski olması ve Pazırık Kurganında ren geyiği görünümü verilmiş atlar çıkartılmış olması bu süreci doğrulamaktadır.

Çok fazla et tüketmediklerini söyleyebiliriz. Hatta günlük öğünlerinin çok küçük bir parçasını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple bitkisel protein kaynaklarını oldukça fazla tüketiyorlar.

Ayrıca çiftçilik ve çobanlıkla uğraşan bu insanlar her gün aktif bir hayat yaşıyor. Bizler gibi bilgisayar başında veya otobüs koltuklarında hayatlarını harcamıyor ve her gün dağlarda hem toplayıcılık faaliyetlerini hem de sporlarını yapmış oluyorlar.

Hunza Türklerinin yaşam biçimlerini kendi hayatınıza uyguladığınız ve çocuklarınızı da bu doğallıkta yetiştirmeye çabaladığını takdirde siz de bu uzun ve sağlıklı hayata sağlıklı olabilirsiniz.