Bu Poşet Çaydanlıkları Ve Çelik Tencereleri Pırıl Pırıl Yapacak

Çaydanlık evde en çok kullanılan mutfak eşyalarından biri. Özellikle sabah akşam çay demlenen evlerde çaydanlık kısa sürede parlaklığını kaybeder. Çay bir süre sonra iç yüzeyde kararma yapar, dışına damlayınca da sarartır. Ocak üzerinde beklediği için de dış yüzünde yağ ve buhar lekeleri meydana gelir. Kirli ve mat bir çaydanlık da özellikle misafir geleceği zaman pek güzel bir görüntü oluşturmaz.

Çaydanlığı temizlemek için birçok yöntem kullanabilirsiniz. Özellikle kararan ve kireçlenmiş çaydanlığı temizleme ile ilgili yazıları tüm yöntemleri ile bulabilirsiniz. Şimdi siz çelik çaydanlığı ilk zamanki parlaklığına nasıl getirirsiniz onu anlatacağız.

Cif Poşet Yöntemi Cif poşet ile çaydanlık parlatma işini ilk duyduğumuzda biz de garipsemiş hatta işe yararlığından şüphe etmiştik. Ama deneyip çaydanlığın parlaklığını görünce siz de oldukça şaşıracaksınız. Üstelik cif poşet yöntemini uygulamak da çok basit. İhtiyacınız olan malzemeler boyasız, amblemsiz bir market poşeti ya da buzdolabı poşeti ve cif krem. Kullanacağınız deterjan illa da Cif olmak zorunda değil. Evinizde kullandığınız herhangi bir marka amonyaklı krem temizleyici de olabilir. Elinizi poşete geçirin ve poşete bir miktar amonyaklı krem deterjanı döküp, çaydanlığı ovalamaya başlayın. Poşeti elinizde top gibi yapıp sünger gibi de kullanabilirsiniz. Poşetle tüm yüzeyi ovduktan sonra çaydanlığı bol su ile durulayın.

Cif poşet yöntemi sadece çaydanlık için değil; ocak, cezve, tencere gibi tüm çelik yüzeylerde çok etkili bir temizleme yöntemidir. Paslanmış metal yüzeylerde de uygulanabilir. Çaydanlığın dış yüzeyini yarım kesilmiş limon ile ovalayarak parlatabilirsiniz. Ama yalnız limon leke ve kirleri çıkarmada etkili bir yöntem değil. Temizlenmiş çaydanlığın matlığını giderip eski parlaklığına kavuşturmak için limon kullanabilirsiniz. Sirke ve Karbonat Karışımı; 2 çay kaşığı karbonat üzerine 3 çay kaşığı sirkeyi ekleyip, bu karışımla çaydanlığın her yerini ovun. Ovalarken mikro fiber bez kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sünger ise sirkeyi emip hapsedeceği için fazla etkili olmayacaktır.

Çelik Parlatıcı Kullanmak Süper market ve yapı marketlerde kolayca bulabileceğiniz farklı markaların metal ve çelik parlatıcıları ocak, tencere ve çaydanlık gibi yüzeyleri parlatmada oldukça etkili diyebiliriz. Çelik parlatıcı kullanırken mutlak suretle eldiven takmaya özen gösterin. Krem Tartar ile Temizleme Pastacılık alanında kullanılan krem tartar çelik ve metal yüzeylerin parlatılmasında bayağı etkilidir. Bir miktar krem tartarı küçük bir kasede su ile macun kıvamına gelene kadar seyreltme işlemine devam edin. Daha sonra süngerin üzerine döküp çaydanlığın tamamını ovun.