Bu Kırmızı Noktacıklar Sizinde Vücudunuzda Var Mı?

Bu Kırmızı Noktacıklar Sizinde Vücudunuzda Var Mı?

Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde ben gibi küçük ve bene benzeyen kırmızı noktalar ne anlama geliyor, bu durumdan endişelenmeli misiniz? Eğer aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sizin de bu şekilde vücudunuzda kırmızı nokta veya noktalar varsa ne yapmalısınız? Yaşayan birçok insan,  deri üzerinde sonradan beliren nokta ve benlere sahiptir. et benleri olarak tabir edilen benlerin zararı yokken, diğer küçük noktalar önemli bir hastalığın belirtisi olabileceğinden bunlara mutlaka dikkat edilmelidir.

Vücudunuzda, özellikle göğüs bölgenizde daha önce görmediğiniz bir kırmızı nokta şeklindeki benlere rastladınız mı? Uzmanlara göre bunlara “ruby noktası” deniyor ve genellikle 40-45 yaş arası yetişkinlerde görülüyor.

Ancak bu rupy noktaları daha erken yaşlarda da görülebilmektedir. Genellikle göğüs ve kol bölgesinde görülen bu kırmızı noktacıklar, kılcal damar genişlemesinden dolayı ortaya çıkıyor ve damar sistemindeki sorunun habercisi oluyor. Bazen bu noktalar cilde yayılmış olarak da görülebiliyor. Bu noktalar vücudumuzun belirli bir noktasında yoğunlaşmışsa iyi huylu tümör olmaları da mümkün olabilmektedir.

Peki Bu Kırmızı Noktacıklar Bir Sorun Teşkil Ediyor Mu?

Korkmanıza gerek yok. Merak etmeyin. Bu noktalar kanserojen değiller ve genellikle büyük bir sorun teşkil etmezler. Genellikle göze hoş gözükmezler ve birçok zaman basit bir operasyonla beraber vücuttan alınırlar. Eğer bu durumdan çok rahatsız olmuş isek ve herhangi bir endişemiz, çekincemiz var ise en kısa zamanda doktorumuza başvurmamız gerekir.

Tedavi Süreci Nasıldır?

Ruby Noktaları tek seansta laser tedavisi ile çıkarılabilir. Tedavi olduktan sonra genelde kırmızı noktalar kurur ve kaybolur. Daha büyük kırmızı noktacıkları kaldırılmak için birkaç  seans gerekebilir. Tedavide cilt iyileşene kadar bu noktalarda patlamalar görülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.