Bu Hastalıklarınızın Nedeni Küflerden Kaynaklanıyor Olabilir

Evin nem almış bölümleri, lavabolar, pencere kenarları, banyo, tavan kısmı ve evin üst kısmından su alan ve nem olan yerler, yani kısaca küfler görüntü kirliliği ve eskimeye neden olduğu gibi çeşitli sağlık problemlerine de sebep oluyor. Lakin pek çoğumuz bu hastalıklara küflerin sebep olduğunu bilmiyoruz.

Sizde de aşağıdaki yazacağımız sorunlar varsa nedeni evinizdeki küfler olabilir. Bununla birlikte, makalenin sonundaki küflerden nasıl kurtulabiliriz bölümü işinize yarayabilir.

Yorgunluk Ve Zayıflık

Yorgunluk ve zayıflık değince aklımıza ilk gelen konu uyku düzenimizin bozuk olması ve stresin belirtisi olarak bilinir. Genel olarak az bilinen ancak, evinizdeki küfler bağışıklık sisteminizi baskı altına alıyor olabilir. Yorgunluk ve zayıflık belirtileriyle kendini gösteren bu baskılanma, vücudunuzun daha kötü hastalıklar karşısında savunmasız kalmasına sebep olur ve daha sık hastalanırız.

Baş Ağrıları

Sürekli ve kronik olarak bir baş ağrınız yoksa aniden başlayan başınıza saplanan ağrılar varsa, bunun nedeni evinizdeki küfler olabilir ve biz bu küflerden biran önce kurtulmamız gerekmektedir. Aniden başa saplanan ağrılar, küf hastalığının en belirgin örneklerinden birisidir. Baş ağrıları, küf kaynaklı alerjik bir reaksiyonun belirtileri olabilir. Ayrıca maruz kaldığınız küfler zamanla sinüs sistemini bozarak göz çevresinde ve sinüs boşluklarında ağrıya neden olmaktadırlar.

Sürekli Öksürük

Sürekli öksürüğümüz varsa, büyük ihtimalle evimizde küfün bulunma olasılığı çok fazladır. Sürekli öksürük solunum yoluyla küflerin akciğerlere yerleşmeye başladığının bir belirtisidir. Ancak bu durum çoğu zaman grip veya nezle olarak görülür ve fazla dikkate alınmaz. Sinüsleri zedeleyen küfler, akciğerlere yerleştiğinde nefes darlığına da sebep olur. Eğer erken tedaviye başlanmazsa sonuçları ölümcül olabilir.

Hafıza Zayıflığı

Akciğerlerimiz ve sinüs bölgesini etkileyen küfler, vücudumuzda sinir sistemimizi ve beyin fonksiyonlarını da etkileyebilir. Eğer küfler bu fonksiyonlarımızı etkilemişse bunun en önemli sonucu bazı beyin fonksiyonlarında meydana gelen kayıplardır. Küflerin sinir sistemindeki etkisi ilk olarak yakın dönemli hafızadaki kopukluklarla kendini gösterir. İlerleyen süreçlerde, konuşma esnasında kullandığınız çok basit kelimeler aklınıza gelmez veya telaffuz ederken zorluklar yaşarsınız.

Eklem Sertliği

Eğer sabahları uyanırken eklemleriniz sertleşmiş hissediyorsanız ve eklem ağrılarıyla uyanıyorsanız, bu belirtilerin küf nedeniyle ortaya çıkabileceğini de aklınızda bulunsun. Küfün içerisinde bulunan mikotoksinler eklemleri ve kasları etkileyerek, sertliğe ve ağrılara sebep olur. Pek çok zaman doktorları bile yanıltan bu belirtiler evinizde küf görüldükten sonra ortaya çıktıysa, bu durumu mutlaka doktorunuzla konuşun.

Karın Ağrısı

Küfün belkide en kötü özelliği çok kolay bir şekilde emilmesi ve kolaylıkla, çabucak kana karışmasıdır. Kana karışan küfler, hayati organlarınızı olumsuz bir şekilde etkilemeye başlar. Aniden başlayan ishal, sürekli karın ağrısı ve kasılmalar kana karışan küfün sebep olabileceği etkilerden bazılarıdır. Eğer beslenme düzeninizden şüphelenmiyorsanız, bu sorunların kaynağı evinizdeki küfler olabilir.

Beklenmedik Cilt Hassasiyeti

Bir alerjen türü küfün cilt üzerinde birden çok etkileri mevcuttur. Vücudu daha hassas kişilerin küfe maruz kalması cilt üzerindeki etkilerini arttırmaktadır. En önemli etkisi ciltteki kızarıklıktır. Tabii ki, kızarıklık görülen tek olumsuzluk değil. Karıncalanma, kaşınma ve uyuşma küfün sebep olduğu diğer belirtiler. Eğer cildinizde bu belirtilen biri veya birkaçı varsa, en kısa zamanda doktorumuza başvurmalıyız.

İştahtaki Dengesizlik

Sürekli yemek yemek, sürekli yediği halde bir türlü doymamak veya bu durumun tam tersi olan hiç acıkmamak şeklinde kendini gösterir. İştahtaki bu dalgalanma küfün sebep olduğu nörolojik bir sorun olabilir. Bu yüzden mutlaka dikkate alınmalıdır. Küf, iştahı etkileyebildiği gibi vücut sıcaklığınızı ve susama hissinizi de etkiler. Aniden basan terleme nöbetleri veya aniden gelen susuzluk hissi küften etkilendiğiniz gösteren önemli belirtilerdir.

İdrara Çıkma Sıklığı

Eğer vücudumuza giren küf, sindirim sistemimizi etkilediği için idrara çıkma sıklığınız da bundan etkilenir. İdrara çıkma sıklığında meydana gelen bu ani değişimin bir nedeni de, küf yüzünden ortaya çıkan ani susamadır. Herhangi bir şekilde, küflerle karşılaştıktan sonra idrara çıkma sıklığınızda ani bozulmalar meydana geldiyse, sağlığımız için mutlaka doktora gidin.

Gözlerdeki Bozulma

Pek çok insan gözlerindeki kızarıklığı, yanmayı ve kaşınmayı alerjik olarak görerek, pek üstünde durmamaktadır. Küf de alerjik bir madde olduğu için aslında bu durum çokta yanlış değildir. Ancak küf kaynaklı alerjik reaksiyonlar bekletmeye gelmez. En kısa zamanda doktora görünmelisiniz.

Davranış Değişimleri

Sinir sistemini etkileyerek beynin fonksiyonlarını kısıtlayan, sindirim ve dolaşım sistemimizi etkileyen küfün bir etkisi de davranışlar üzerinde görülür. Herhangi bir sebep yokken kendinizi aniden sinirlenmiş veya şiddete eğilimli duygular içinde buluyorsanız, vakit kaybetmeden bir doktora danışmalısınız.

Metalik Tat

Genelde hasta olunduğu zamanlarda ağızda beliren o metalik tat küf hastalığının en belirgin özelliklerinden birisidir. Eğer aniden ağzınızda metalik tat belirirse, vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız, çünkü metalik tat kara küf olarak adlandırılan küfün sebep olduğu çok ciddi bir sorundur.

Statik Şoklar

Statik şoklar en garip ancak en kolay tespit edilebilen belirtilerden birisidir. Küfe maruz kalma sonucunda antidiüretik hormonların baskılanması normalden daha fazla statik şokun ortaya çıkmasına neden olur.

Peki Küflerden Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Evinizin nemli köşelerinde yapacağınız (banyo, lavabo altları, pencere kenarları, tavan bölümü) kontroller sırasında  küfleri henüz oluşum halindeyken tespit edebilir ve küf temizliği için satılan spreylerle kolayca temizleyebilirsiniz. Spreyi küfe sıktıktan sonra bir süre bekleyin ve daha sonra fırça veya sert bir bez yardımıyla temizleyin. Temizleme işlemi sırasında küfe ve kimyasala maruz kalmamak için eldiven ve maske kullanmayı ihmal etmeyin. Temizleme esnasında ve sonrasında ortamı havalandırmak havada kalan küflerden kurtulmanızı sağlar.