Bu Hareketleri Yataktan Çıkmadan Yapan Asla Ağrı Çekmez

Bu Hareketleri Yataktan Çıkmadan Yapan Asla Ağrı Çekmez

Bel ve sırt ağrıları, günümüzde hemen hemen her insanda görülen, biz düzenli spor yapmaya fırsat bulamayan insanların peşini bırakmıyor. Yaşımız ilerledikçe, yaşlandıkça güçsüzleşen sırt kaslarımız omuriliğe destek vermede zorlanırlar ve sorunlar çıkmaya başlar. Hem sırtımızı güçlü tutmak hem de güne zinde başlamak için her sabah uyandığınızda çok az bir süre ayırarak bu egzersizleri yapabilirsiniz.

Kedi Esnemesi

Dizlerinizin üzerine çökün ve  aynı bir kedi gibi durun ve sırtınızı tavana doğru kaldırırken başınızı hafifçe aşağı eğin. Ardından başınızı hafifçe yukarı kaldırırken sırtınızı aşağı doğru indirin. Bu hareketi 7 kez tekrarlayın.

Dizleri Çekin

Sırtüstü uzanın ve dizlerinizi sırayla bir sağ dizimizi bir sol dizimizi göğsünüze çekin 3 saniye sayın ve bırakın. 5’er tekrar yeterli olacaktır.

Bacak Üzerine Bilek

Sırtüstü uzanın ve dizlerinizi bükün. Ardından sağ ayak bileğinizi sol dizinizin üzerine yerleştirin ve sağ elinizle sağ dizinizi ileri doğru ittirin. Aynı işlemi diğer bileğiniz ile tekrarlayın. 5’er tekrar yapın.

Yarı- Şınav

Yüzüstü yere uzanın ve dirseklerinizin üzerinde pozisyon alın. Ardından karnınızı düzleştirerek üst gövdenizi ellerinizden destek alarak yukarı kaldırın. Birkaç saniye koruyun ve ardından başlangıç pozisyonuna dönün. 3 kez tekrarlayın.

Alt Vücut Döndürme

Sırtüstü uzanın ve dizlerinizi bükün. Bir arada tuttuğunuz dizlerinizi bir sağa bir sola yatırın. Omuzlarınızı yerden kaldırmamaya ve her pozisyon değiştirdiğinizde birkaç saniye nefes almayı unutmayın. 5’er kez tekrar edin.

Kalça Yukarı!

Sırtüstü uzanın ve elleriniz yanlarınızda olsun. Bacaklarınızı bükün ve kalçanızı yerden kaldırın. 3 derin nefes boyunca kalçanız havada kalsın. Yavaşça indirin ve 5 kez tekrarlayın.

Köprü

Dirseklerinizin üzerinde şınav pozisyonu alın ve karnınızdaki acıyı ve  yanmayı hissedin. Karnınızı içeri çekin ve dizlerinizi kilitlemeden bu pozisyonda kalmaya çalışın. Nefes almaya devam edin. Dayanamayınca bırakın ve 3 kez tekrarlayın.

Tüm bu egzersizleri zamanla süre ve tekrar arttırarak devam ederseniz yaşınız ilerlese de kaslarınız sizi yarı yolda bırakmayacaktır ve de kendinizi çok sağlıklı ve zinde hissedeceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Valide dedi ki:

    Çok güzel hareketler, teşekürler