Bu Gıdaların Boy Uzattığı Kanıtlandı!

Boy uzamasına olumlu etkisi olduğu uzmanlar tarafından açıklanan bu besinlere sofranızda mutlaka yer açın.

Uzman Diyetisyenler “Boy uzaması genel olarak genetik unsurlarla beraber düşünülmektedir ama genetik unsurların dışında beslenme alışkanlıkları, spor, uyku düzeni, ağır iş yapma gibi birçok çevresel faktörler boy uzamasını etkilemektedir” dedi.

Uzun boylu olmak isteyenlerin sağlıklı kemiklere sahip olmaya dikkat etmesi gerektiğini dile getiren uzmanlar “Kemiklerin gelişip yenilenmesi, sağlıklı olması için de çeşitli minerallere ihtiyacı vardır. Bu minerallerden en önemlileri kalsiyum ve fosfordur.

11-24 yaş arasındaki süreç fosfor ve kalsiyum ihtiyacının en çok olduğu dönemdir. Diğer bir tesir ise D vitaminidir. D vitamini kemik gelişimi için önemli bir etkendir.

D vitamini ile mineraller kuvvetli bir şekilde emilir. D vitamini ise en fazla yumurta sarısında, karaciğerde ve balık yağında bulunur.

Fakat temel kaynağı güneş ışınlarıdır ve deride güneş ışığının etkisiyle de oluşur. Günde en az 20-30 dakika süre ile güneş ışınlarından yararlanmak gerekir. Uzun bir boya sahip olmak için yalnızca beslenmek ya da egzersiz yapmak sizi etkili bir sonuca götürmez.

Egzersizin yanında boy uzaması için gerekli olan besin desteklerini de kesinlikle kullanmalıyız. Bilhassa beslenme konusunda daha duyarlı olarak buna başlayabilirsiniz” dediler.

Boyun Uzamasına Yardımcı Olan Besinler

En güzel beslenme tarzının ise sebze, meyve ve proteinlerin düzenli alınması olduğunu kaydeden Uzman Diyetisyenler, şöyle konuştu:
“Normal kemik gelişmesi için yeterli proteinin alınması, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosforlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Çinko ve bakır gibi elementler de boy uzaması için gerekli minerallerdir. Bunlar yalnızca boyun normal şekilde uzamasını sağlar ve eksikliğinde boy kısalığı görülebilir. Protein ve gerekli minerallerin yeterince alınabilmesi için et ve süt ürünlerinin çocukluk ve ergenlik döneminde tüketilmesi gerekiyor.

Birde kemik gelişimini daha tamamlamamış boyu kısa insanların ise bazı besinleri daha çok tüketmeleri gerekiyor. Gün boyunca 2 su bardağı süt tüketilmesi boy uzamasını desteklemesinin yanında çocuğunuzun kemik yapısının da güçlenmesini sağlıyor.

Sütün boy uzamasını daha çok desteklemesi için de gece yatmadan önce içilmesi tavsiye edilir. Çünkü bu şekilde içilen süt, büyüme hormonunun salgılanmasına da destek sağlar.

İçerisinde kalsiyum bulunan süt ürünleri grubunda yoğurt, ayran ve peynir bulunur. Bilhassa yoğurt, çocuğunuzun sebze yemeği tüketirken bile tabağında kesinlikle bulunmalıdır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve vücudun muhafazasında başrol oynayan brokoli, çocuğunuzun boyunun uzamasını sağlayan önemli bir sebzedir. Kuru meyveler dahi iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kuru meyvelerin tüketim miktarı önemlidir. Çünkü fazla tüketilirse, kilo sorununa da sebep olabilir. Gün içerisinde 4-5 adet kuru kayısı, 2 tane kuru incir, 1 avuç siyah kuru üzüm seçeneklerinden birinin tercih edilmesi kâfidir.

En yüksek kalsiyum içeren besin olması sebebi ile çocukların beslenmesinde önemli rol oynadığını belirten uzmanlar “yalnız yağ içeriğinin yüksek olması sebebi ile porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilmesi gerekir. Soya fasulyesi de kalsiyum içeriği açısından zengin olan besinlerdendir.” diye belirttiler.