Bu Bitkiyi Görürseniz Sakın Dokunmayın

Maydanozgiller familyasından olan tavşancıl otu yararı olduğu kadar zararı da olan bir bitki türüdür. Tavşancıl otu yaklaşık 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Otsu bir yapıda olması sebebiyle keskin bir kokuya sahiptir. ölümcül özüyle ünlüdür. Oldukça göz alıcı olan çiçekleri sizleri dokunmanız için cezbedecek kadar güzeldir ve dokunduğunuzda da ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olur. Özellikle Afrika’nın güneyi ve Avrupa’nın kuzeyinde bulunmaktadır. bu bitki özellikle çocuklar tarafından çok fazla dokunulur. Bu sebeple eğer bahsettiğimiz belirtiler gözünüze çarparsa, ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Yanlışlıkla bir dalını kırar veya çiçeklerine temas ederseniz, dokunduğunuz her bölgede ciddi kabarıklıklar oluşacaktır. Bu kabarıklıkların oluşma sebebi, bitkiden derinize nüfuz eden bitkinin sıvısı derinizi ışığa karşı oldukça hassaslaştırıyor.

 Vücudumuz bu bitkisinin suyu ile temas ettiğinde Bitkinin etkilerini 15 dakika içinde görmeye başlayabiliriz. İlk etapta meydana gelen kabarcıklar iki gün içerisinde yerini mor renkli veya kahverengi izlere bırakır. Eğer bitkinin özü gözünüze gelirse hayatınız boyunca özel gözlükler takarak yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Eğer bu bitkiyle doğada karşılaşır veya eve gelen çocuklarınızın vücudunda bu tip kabarıklıklar görürseniz ilk yapmanız gereken bol suyla yıkamak ve bölgeyi temizleyebildiğiniz kadar iyi temizlemektir. Sonrasında, bolca güneş kremi sürün ve iyice yedirin. Ayrıca özün temas ettiği bölgeyi güneş ışığından uzak tutmaya özen gösterin ve vakit kaybetmeden en yakın doktora çok hızlıca götürün.