Boşuna Oda Spreylerine Para Vermeyin. Doğal Alerjisiz Oda Parfümü Tarifi!

Boşuna oda spreylerine para ödeyip lavanta, çilek kokacak diye ciğerlerinizi zehirlemeyin. Bu yöntem ile eviniz mis gibi kokacak.

Doğal Oda Kokusu Hazırlama

Evin kokusunu değiştirmek için sıktığımız kimyasal kokular evimizin içindeki havanın daha fazla kirlenmesine sebep olur. Piyasadan satın aldığımız kokularla evimizin güzel koktuğunu zannediyoruz.

Aslında kimyasal kokular bizim burun kanallarımıza yapışan aldatmalı meyve yağlarının kokusudur. Biz yapay kokularla evimize kimyasal zehir püskürttüğümüzün farkında bile olmuyoruz.

Oysa doğal yollarla evimizin güzel kokması mümkün. Doğal yollarla oda kokusu hazırlamanın iki yolu vardır. Üstelik hazırlayacağınız bu kokularla sağlığınız da tehdit altında kalmayacaktır.

Pratik Doğal Oda Kokusu Hazırlama

limonun faydaları

Bir fıs şişesine 500 ml suyu dökün. İçine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ( Karbonat; suyun içerindeki kireçleri aşağı indirerek kokunun daha fazla kalmasını sağlar. )

Üzerine 1 tatlı kaşığı limonu sıkın ve son olarak isteğe bağlı seçtiğiniz portakal veya lavanta yağını damlatın. Evinizin tertemiz kokmasını sağlayacak olan kokunuz hazır

Bahar Kokulu Potpuri

Yarım Fincan nane yaprağı yarım fincan biberiye yaprağı, 1 tatlı kaşığı kekik yaprağı, 1 tatlı kaşığı karanfil, 1 tatlı kaşığı limon kabuğu, 1 çay kaşığı portakal kabuğunu cam bir kavanoza koyun ve bir kaşık yardımıyla tamamen karışana kadar karıştırın. Kavanozun kapağını kapatın ve hava akımının olmadığı, direkt güneş ışığının gelmediği ve aşırı sıcak olmayan bir yerde muhafaza edin.

Kavanozu 1-1,5 Ayda Günde Bir Kez Hafifçe Çalkalayın.

Doğal Oda Kokusu Hazırlama Pratik Bilgiler

Elektrik süpürgenizin filtresinin dışına birkaç damla doğal esans yağı damlatın. Evinizi süpürdüğünüzde hoş kokuların meydana çıkmasını sağlayacaktır.

Eğer evinizde şömine varsa odunları yakmadan önce üzerlerine birkaç damla doğal aromatik esans yağı damlatın.

Odanız Kötü mü Koku yor? İşte Çaresi!

Bir kaseye sirke dökün ve odanızda bekletin. Birkaç gün sonra odanızda sigara dahil hiçbir koku kalmayacaktır. Boşuna oda spreylerine para verip lavanta, çilek, kavun kokacak diye ciğerlerinizi zehirlemeyin.

Evdeki boya kokusunu gidermek için büyük soğanı ikiye bölün. Soğanları su dolu kabın içine bırakın ve kokulu odaya koyun. Zamanla kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

Evinizin güzel kokması için bir kap suya bir avuç karanfil veya tarçın çubukları koyun ve ocakta yarım saat yavaş yavaş kaynatın. Eviniz çok güzel ve temiz kokacaktır.

Baharın mis kokusu tüm evinizi sarsın; ruhunuzu mutlulukla doldursun diye sizin için güzel kokular hazırladık. Hepsi ev yapımı, hepsi sağlıklı, hepsi elinizdeki malzemelerle. Ve yapmak da artık size bağlı.