Boğaz Ağrısı Ve Boğaz Kaşıntısı İçin Bal ve Limon

Boğaz ağrısı ve boğaz kaşıntısı için Bal ve Limon: Bakterileri temizleyen bal ve fazlaca C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren limon karışımı, özellikle üst solunum yollarını etkileyen hastalıkların neden olduğu öksürüğe karşı etkili bir yöntemdir. Öksürük sebebiyle uykusuzluk çekiyorsanız, 1 bardak ılık suya, 1 yemek kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı limon suyu karıştırıp tüketebilirsiniz.

Bal: Doğal bir anti bakteriyel olan bal, boğaz tahrişine sebep olan bakterilerden kurtulma zamanını hızlandırır. Ayrıca su tutucu özelliği ile boğaz kuruluğunu alarak boğazı yumuşatır ve böylece kuru öksürüğü keser. B6, niasin, riboflavin, kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor açısından zengin olduğu için vücudun hastalıklarla mücadelede ihtiyaç duyduğu takviyeyi sağlar. Antioksidan etkisiyle, vücutta bulunan serbest radikallere karşı mücadele eder.

Limon: Limon ise çok miktarda C vitamini barındırır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini, aynı zamanda vücudun enfeksiyonla mücadelesinde yardımcı bir unsurdur. Bal gibi anti bakteriyel olan limon suyu yine bal gibi antioksidan etkisiyle hastalığın geçme süresini hızlandırır.

Boğaz Ağrısı Ve Boğaz Kaşıntısı İçin Bal ve Limon Karışımı Nasıl Yapılır

Limonun uç tarafını kesin ve içini boşaltın. Ardından içine gerçek balı ve biraz zencefil kökü bırakın. Sonrada üzerini kapatın. Dolapta 1-2 ay bekletin. Karışım jelatin imsi hale geldiğinde sıcak kaynamış su ile seyreltin ve karışım artık hazır.

Yetişkinlerde günde 2-3 çorba kaşığı, çocuklarda ise 2 çay kaşığı tüketilebilir.

Öksürüğe Karşı Bal ve Limon Reçeteleri

Bal, Limon ve Sarımsak: Bu üçüyle hazırlanan karışım, kulağa pek iştah açıcı gelmeyebilir ama ağır soğuk algınlığı tedavisinde gayet etkili bir karışımdır. Dolu göğsü rahatlatmak için en etkili yöntemlerden biri olan karışım için 1 adet limonun suyunu, 2-3 diş ezilmiş sarımsak ve 1 yemek kaşığı balla iyice karıştırın. Karışım çok yoğun olursa biraz daha limon suyu katabilirsiniz. Öksürüğünüz arttıkça bu karışımdan 1-2 tatlı kaşığı, içebilirsiniz. Buzdolabında tazeliğini 4-5 gün korur.

Zencefil, Bal ve Limon Suyu: Taze zencefilden 4-5 ince dilim keserek 1 bardak kaynamış suya koyup 10-15 dakika bekletin. Çay demlendikten sonra 2 tatlı kaşığı bal ve 1 limonun suyunu koyarak karıştırın. Bu çay öksürüğünüzü kısa sürede keser ve boğazınızı rahatlatır.

Lütfen faydalı gördüğünüz içerikleri paylaşmayı unutmayın. Geçmiş olsun.