Bir Kaşık ‘Ölümsüzlük!’ Çözemediği Sorun Yok

Sizde merak ediyorsunuz demi sevgili okurlarımız. Evet, işte bugünkü konumuz Aloe Vera üzerinedir. Aloe Vera nın pek çok kullanım alanı vardır. Bunlardan sadece birisi ise güneş yanığını yatıştırmak için kullanılmasıdır. İçeriğinin neredeyse tamamına yakını yüzde 99’u sudan oluşan ve birçok faydalı ve besleyici madde barındıran Aloe’yi kremlerde, losyonlarda çok sık görmekteyiz. Uzmanlarda bu mucize bitkiyi yanımızdan ayırmamamız gerektiğini söyleyerek, farklı kullanım alanlarına ışık tutmaktadır.

Aloe Vera bitkisine Mısırda yaşayan insanlar yüzyıllardır ona “ölümsüzlük bitkisi”, Kızılderililer ise “Cennetin Sihirli Değneği” diyor. Binlerce yıldır şifa dağıtan Aloe Vera’nın bitkisinin pek çok faydalı özelliğe sahip olduğunu biliyor muydunuz? İşte Cleopatra’nın en sevdiği güzellik sırlarından biri olan yeşil mucizenin şaşırtmaya yetecek özellikleriyle farklı kullanım alanları.

Akne Tedavisi

Aloe vera bitkisinin içeriğinde salisilik asit bulunmaktadır. Bu asit ise akne üzerindeki tıkanmış gözeneklere yardımcı olur ve açılmasını sağlar. Daha yoğun sivilce olduğunda, aloe ve uzman tarafından önerilen bir cilt bakım ürünü deneyebilirsiniz.

Makyajınızı Çıkarın

Aloe Vera bitkisinin jel kısmını pamuklu bir bez üzerine sürün ve cildinizi temizlemeye başlayın. Eğer alerjik bir sorununuz varsa önce kolunuzda deneyin. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşmaz iseniz gönül rahatlığı ile makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Tıraş Kremi Olarak Kullanın

Evinizde tıraş kreminiz bitti ise, acil durum için ya da normal zamanlarda tıraş olurken aloe vera yı kullanabilirsiniz. Kaygan dokusu ve nemlendirici özelliği onu harika bir tıraş malzemesi olarak kullanabileceksiniz. Ayrıca sabun, su ve E vitamini yağı gibi malzemelerle yapılan ev yapımı doğal bir tıraş kremi yapabilirsiniz.

Saç Maskesi Olarak Kullanın

Saçınız mat bir görünüme sahip ise, saçınızın parlak gözükmesini isterseniz, duştan önce aloe vera yı uygulayın. Hem saçınınız canlı gözükecek hem de beslenecektir. Eğer saçlarınız yağlı ise, 1-2 çay kaşığı aloe vera jeli ve bir çorba kaşığı limon suyunu bir bardak suyla birleştirip şampuanladıktan sonra bu karışım ile saçınızı yıkayın.

Kaşlarınızı Şekle Sokun

Nasıl ki saçlarınız aleo vera ile beslendi ve parlaklık kazandı ise kaşlarınıza canlılık ve parlaklık kazanabilir. Aloe jelini temiz bir maskara fırçasına sürün ve uygulayın.

Böcek Isırmalarına Karşı

Böcek ısırmalarına karşı kullanabileceğiniz merhem yoksa kaşıntılı bölgelere aloe vera uygulayın. Eğer böcek çok zarar vermişse bir doktorunuza görünmekte fayda olacaktır.

Cildi Nemlendirin

Daha yumuşak, pürüzsüz bir cilt için aloe vera nın besleyici E vitamini ve cildi aydınlatan C vitamini özelliğinden faydalanın.

Kuru Ayaklara Karşı

Kuru ve çatlamış ayaklara karşı dört çorba kaşığı aloe vera jeli ile birlikte yarım bardak yulaf ezmesi, yarım bardak mısır unu ve yarım bardak kokusuz vücut losyonunu karıştırın. Ayağınıza sürün, 10 dakika bekleyin ve durulayın.