Binlerce Lira Cebinizde Kalsın! Pürüzsüz Cilt İçin Doğal Cilt Bakım Kürleri…

İnsan vücudunda dış etkenlerden en fazla cildimiz etkilenmektedir. Bazen genetik faktörler ve stres bazende yanlış beslenme ve güneş ışınları gibi nedenler cildin deforme olmasına sebep olmaktadır. Peki, sağlıklı bir cilde sahip olmak için doğal yöntemler nelerdir, cilt bakım rutinlerinde nelere dikkat edilmesi gerekir? İşte, doğal malzemeler kullanarak yapabileceğiniz cilt bakım kürleri.

Sizlerin için hazırladığımız doğal cilt bakım kürleri ile hem haftanın yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz hem de cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Yapacağınız bu cilt bakım kürlerini düzenli uyku, dengeli ve sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi ile destekleyerek daha fazla verim alabilirsiniz. Ayrıca uyumadan önce mutlaka makyajınızı temizlemeniz ve cildinizi dinlendirmeniz şarttır.

Evde yapabileceğiniz yüz maskesi tariflerini sizler için bir araya getirdik:

Muz Bal Limon Suyu Maskesi

1 adet muz, 1 yemek kaşığı bal ve 10 damla limon suyunu iyice ezerek karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce hafif bir peeling yapın. Ardından karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile yüzünüzü temizleyin.

Portakal Suyu Karbonat Maskesi

1 çay kaşığı portakal suyu ve 1 yemek kaşığı karbonatı karıştırıp macun haline getirin. Ardından dairesel hareketler ile yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika bekletin ve masaj yaparak yüzünüzü yıkayın.

Bal Limon Suyu Maskesi

1 yemek kaşığı bal ve yarım limonun suyunu bir kapta karıştırın. Karışımı cildinize uygulayıp 15-30 dakika boyunca maskeyi bekletin. Ardından ılık su ile yıkayarak maskeyi çıkartın. Hemen soğuk su ile kompres uygulayın ve damarlarınızı harekete geçirin.

Avokado Yulaf Ezmesi Maskesi

Yarım avokado ve yarım fincan pişmiş yulaf ezmesini temiz bir kapta karıştırın. Cildinize fırça ya da spatula ile yayın. 10-15 dakika boyunca bekleyin ve ılık su ile cildinizi temizleyin.

Kahve Bal Yoğurt Maskesi

1 yemek kaşığı öğütülmüş kahve, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurdu homojen bir şekil alana kadar karıştırın. Maskeyi cildinize uygulayarak 20 dakika kadar bekleyin. Ilık su ile masaj yaparak durulayın ve maskeyi temizleyin.

Domates Bal Yulaf Ezmesi Maskesi

1 adet ezilmiş domates, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini karıştırın. Bu maskeyi hem yüzünüze hem de boynunuza uygulayın. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkarak durulayın.

Karbonat Bal Lavanta Yağı Maskesi

Yarım çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı bal ve 1 damla lavanta yağını karıştırın. Bu maskeyi vücudunuzun her bölgesine uygulayabilirsiniz. İstediğiniz bölgeye sürdükten sonra 5-10 dakika boyunca bekleyin. Bol su ile durulayın.

Çiğ Badem Bal Limon Suyu Maskesi

limon maskesi

Yarım fincan çiğ bademi bir gece öncesinde suda bekletin ve ertesi gün kabuklarını soyarak iyice ezin. Sonrasında bademlere 1 yemek kaşığı bal ve yarım limonun suyunu ekleyin. Karışımı yüzünüze sürün ve 10 dakika boyunca bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Çilek Yoğurt Bal Maskesi

3 adet çilek, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı balı karıştırın. 15 dakika cildinizde bekletin ve ılık su ile durulayın.