Biberiye ve Biberiye Yağının Sağlığa 12 Mükemmel Faydası

Biberiye, özellikle baharat olarak mutfaklarda kullanılan ama sağlığa faydaları hakkında çok az şey bilinen bir bitkidir. Biberiye otu, birçok gıda maddesinde de kullanılan faydalı bir bitkidir ve kullanıldığı gıdaları daha uzun süre koruduğu bilinmektedir. Ayrıca nane gibi içine girdiği her gıdaya eşsiz bir lezzet katar. Makarna, salata, ızgara tavuk gibi yemeklere mükemmel bir lezzet katmak isterseniz, biberiye ilk tercihiniz olacaktır. Biberiyeyi yemekleriniz için bir lezzet arttırıcı olarak kullanırken, bilmeden sağlığa faydalarından da faydalanmış oluyorsunuz. Biberiyenin sağlığa faydaları hakkında daha tafsilatlı bilgilere göz atalım.

Bilimsel adı Rosmarinus Officinalis olan biberiye ruh sağlığı, mutfak ve tıbbi kullanım alanları olduğu bilinen eski bitki türüdür. Anavatanı Akdeniz ülkeleri olan bitki, şu anda hemen hemen tüm dünyada yetiştirilmektedir. Tüm yıl boyunca yetişebilen çok yıllık bir bitkidir. Biberiye, küçük bir bahçede veya geniş bir saksıda bile yetişebilir. İhtiyacınız olan tek şey, iyi drene edilmiş alkali toprak, fırtınadan koruma ve iyi güneş alan bir yer. Yaz aylarında çiçek açan koyu yeşil bitkinin, iğne gibi yaprakları ve kokulu, açık mavi çiçekleri bulunur.

Biberiyenin Sağlığa Faydaları

Kansere Karşı Koruyor

İnsan DNA’sı serbest radikal hasarına açıktır. Bu hasar tedavi edilmezse, kanserli hücrelerin kontrol edilemeyecek şekilde çoğalarak kansere yakalanma riskini artırabilir. Biberiye, vücudu serbest radikallerin sebep olduğu bozulmadan koruyan antioksidanlar yönünden zengindir. Biberiye, vücuttaki östrojen hormonu seviyelerini kontrol eden karaciğer enzimlerini uyararak meme kanserini önlemek için iyi bir çare olarak bilinir.

Katarakt Oluşumunu Önlüyor

Biberiyenin çay veya besin desteği şeklinde tüketildiğinde, gözlerde katarakt oluşumunu engellediği bilinir. Bu etki henüz bilimsel olarak araştırmalarla desteklenmiş olmasa da, iyi görme için gerekli olan antioksidan özelliklere sahip A vitamini açısından zengin olduğu için tüketilmesi tavsiye edilir.

Yaşlanma Sürecini Geciktiriyor

Biberiye özünün, cilt hücrelerini koruyarak ciltte kırışıklıklar ve koyu lekelerin oluşması gibi yaşlılığa bağlı değişimleri önlediği bilinmektedir. Bundan dolayı biberiye özü cilt maskelerinde kullanılabilir. Biberiye, stres ve toksinlerin cilt üzerindeki etkisini de, HSP70 adlı koruyucu proteini koruyarak en aza indirir.

Enerji Seviyesini Ve İyimserliği Artırıyor

Biberiyenin antioksidan özellikleri sayesinde, zararlı toksinleri ortadan kaldıran enzimlerin üretimini arttırdığı ve bu sayede enerji seviyelerini arttırdığı bilinmektedir. Vücutta toksinlerin toplanmasının sebep olduğu tüm zehirleri temizlediği de söylenebilir. Birde herhangi bir hastalık veya fonksiyon bozukluğunun hızlı bir şekilde düzelmesini sağlıyor. Biberiye aromaterapide kullanıldığında, yorgunluğu gideren ve depresyonu iyileştiren bir uyarıcı olarak da bilinir. Bir fincan biberiye çayı, kötü geçirilen bir akşamın zararlarından kurtulmanıza iyi gelir.

Hafızayı Geliştiriyor

Biberiye, beyindeki nörotransmitterlerin bozulmasını önleyen maddeler içerir ve bu nedenle hafızayı geliştirmeye yardımcı olan asetilkolin adlı nörotransmitter’ın fonksiyonunu geliştirdiği için doğal bir hafıza geliştirici olduğuna inanılır. Biberiyeyi koklamanın uyanıklığı artırdığı ve uzun süreli hafızada belli düzelmeler gösterdiği bulunmuştur. Bu etkiyi biberiye yağıyla masaj yaparak veya biraz banyo suyuna koyarak deneyebilirsiniz. Hatta düzenli olarak biberiye çayı içmek de, uzun sürede hafızaya fayda sağlıyor. İçerisinde bulunan karnosik asit maddesinin, Alzheimer hastalığı artma riskini azalttığı bulunmuştur.

İdrar Söktürücü Görevi Yapıyor

Biberiye, idrara çıkma hızını artıran ve böbrek fonksiyonunu düzenleyen ve böylece şişkinliğe sebep olan ödemi önleyen bir idrar söktürücü görevi görür. İdrar söktürücü ilaçlar görevlerini yaparken vücut için gerekli olan sodyum, potasyum vb. gibi önemli mineralleri de vücuttan atar, fakat biberiye bu mineralleri korur. Bu sebeple bu ilaçlardan daha faydalıdır.

Vücut ve Ağız Kokusunu Önlüyor

Banyo suyuna birkaç dal biberiye koymak vücut kokusuna sebep olan bakterileri ve mantarları temizlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca az miktarda biberiye tozunu su ile karıştırarak gargara yapmak, ağız kokusunu önlemeye birebirdir.

Düzenli Adet Görmeyi Sağlıyor

Günlük olarak biberiye çayı içmek, hamilelik dışı sebeplerden kaynaklanan regl gecikmesini önlemeye fayda sağlar. Bitkinin, uterus kramplarını arttırarak menstürasyonu uyaran maddeler içerdiği bilinmektedir. Bu sebeple, hamile kadınlar hiçbir zaman biberiye tüketmemelidir.

Sindirimi Düzenliyor

Kabızlık, mide krampları ve şişkinlik gibi çoğu sindirim problemini iyileştirme faydalıdır. Birde iştah açıcıdır. Karaciğer üzerindeki etkisi ile sindirime yardımcı olan safra salınımı sağlar.

Enfeksiyonları Önlüyor

C vitamini açısından zengin olan biberiyeyi tüketmek, vücudun bağışıklık sisteminin daha güçlü ve çalışır olmasını sağlar. Vücudun içinde ve dışında enfeksiyon oluşumuna sebep olan mikropların büyümesini önler. Hatta şiddetli soğuk algınlığının önlenmesine fayda sağladığı da bilinir.

Kan Dolaşımını Teşvik Eder

Zengin bir demir kaynağı olan biberiye, kanın oksijen taşıma kapasitesini artırmaya fayda sağlar. Böylece kan dolaşımı iyileşir ve cilt hastalığı ve hafıza kaybı gibi birçok problemlerin tedavisinde kullanılır.

Saç Parlaklığını Artırıyor ve Kepek Oluşumunu Engelliyor

Saç üzerine biberiye yağı sürmek, saç foliküllerini teşvik eder ve saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Biberiye katılmış suyu 30 dakika süre ile kaynatarak saç için faydalı bir saç kremi olarak kullanabilirsiniz. Bu işlem saçları güçlendirir ve parlaklığını artırır. Ayrıca saç derisindeki kan dolaşımını artırdığı için kepek ve saç dökülmesini önlemeye faydalıdır.

Uyarı: Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir uzman tavsiyesi alarak kullanabilirsiniz.

Lütfen sizde arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Teşekkür ederiz.