Beyaz Saçlar İçin Evde Doğal Ve Harika Çözümler!

Beyaz Saçlar İçin Bitkisel Çözüm

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyazlıklar mı çıkıyor? Saçlarınız kötü görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz ediyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekil vermek için harcadığınız paralar da canınızı sıkmaya başlamış olabilir.

Artık siz de bu beyaz kılların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizim tavsiyemiz bunun için denenebilecek ilk, kolay ve en ucuz yol bitkisel alternatif çözümleri denemek. İsterseniz çözümlere geçmeden önce neden genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor nedenlerine beraber bir bakalım;

Erken Yaşta Saç Beyazlamasının Nedenleri

Saç beyazlamasının bilinen en önemli nedeni genetiktir. Yani anne ve babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu yüksek ihtimalle sizde de aynı şey olacak anlamına geliyor.

Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın daha erken beyazlamasına neden olur.

Saça rengini veren melanin maddesinin bu maddeyi salgılayan melanosit hücrelerinin ölmesi sonucunda azalması.
Stres tam manasıyla saçı beyazlatmasa da saçı beyazlatan etkenleri hızlandırıcı bir rol oynamaktadır.

Genç yaşlarda sık sık saç boyatmak, kimyasal saç ürünlerini çokça kullanmak da saçın beyazlamasına yol açabilir.
Eğer yukarıda saydığımız sebeplerden şüpheleniyorsanız önce bu durumları ortadan kaldırarak tedaviyi daha sonra düşünebilirsiniz. Tedavi için de bitkisel yöntemleri denemek isteyenler için önerdiğimiz bitkisel çözümler aşağıdadır;

1. Beyaz Saçlar İçin Limon Suyu ve Altın Çilek

Altın çilek çoğu rahatsızlık için kullanılan gerçekten faydalı bir bitkidir. Daha çok saç problemleri, deri enfeksiyonları ve obezite ile mücadele için kullanılıyor. Saçların beyazlamasını önlemek için toz halinde satın alacağınız altın çileğe limon suyu katarak bir karışım oluşturun. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirin. İstediğiniz sonuca ulaşana kadar bu işlemi her gün tekrar edebilirsiniz.

2. Köri Yaprakları İle Saç Rengini Koyulaştırma

Köri yaprakları saçlarınızın pigmentlerinin daha koyu olmasını sağlar. Özellikle Hindistan Cevizi yağı ile karıştırıldığında harika bir saç toniği elde etmiş olursunuz.

Bir yemek kaşığı Hindistan Cevizi yağında bir avuç içi dolusu köri yaprağını kaynatın. Ardından yağını süzün ve soğumaya bırakın.

Saçlarınızın dibinden uçlarına doğru masaj yaparak yedirin. Durulamadan önce 40-45 dakika kadar saçlarınıza nüfus etmesini bekleyin.

Bu işlemi haftada bir veya iki defa uygulayarak sonuç alana kadar devam edebilirsiniz.

Dilerseniz köri suyu tüketerek bu tedaviye destek olabilirsiniz.

3. Soğan Ezmesi

Soğanın gözlerinizi yakmamasına dikkat edip soğanı saçlarınızdaki beyazları yok etmek için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken saçlarınızın diplerine ovalayarak sürmek ve daha sonra kurumasını beklemek. Bu işleminden sonra bir kaç gün içerisinde beyaz veya gri olan saç telleriniz tekrar siyaha dönmeye başlayacak. Bu yöntemi günlük olarak uygulayarak daha iyi sonuç elde edebilirsiniz. Soğanların kabuklarını soyduktan sonra güzelce ezerek kıyma kıvamına getirmeniz gerekiyor. Soğan ezmesini saç derisine uyguladıktan 30 dakika sonra sabun ile yıkayarak durulayabilirsiniz.

4. Kına

Kına bulabileceğiniz en güzel doğal saç renklendirici maddedir. Sadece saçlarınızı daha koyu yapmakla kalmaz aynı zamanda kuvvetlendirir ve forma sokar.

Bir avuç dolusu kına yaprağını ezin ve içine 3 çay kaşığı altın çilek tozu koyun. Bir yemek kaşığı yoğurdun içine bu karışımı ve bir çay kaşığı kuru kahveyi katın. Saçlarınızın diplerine ve kafa derinize eşit miktarlarda bu karışımı yedirin. Kuruduktan sonra saçlarınızı sabunla yıkayıp durulayın. 2-3 haftada bir bu karışımı uygulayarak beyazlardan kurtulun.

Diğer bir alternatif yol ise kınayı Hindistan Cevizi yağı içerisinde veya Hardal yağı içerisinde kaynatmak ve daha sonra süzüp bu yağı saç diplerine sürmek. Haftada bir uygulayabileceğiniz bu yöntem de oldukça iyidir.

Ayrıca Türk Kahvesi ile toz halindeki kınayı yoğurt kıvamına gelene kadar karıştırarak saç için bir kına maskesi oluşturabilirsiniz. Karışımı bir kaba koyun ve bir iki saat ağzını sıkıca kapayıp bekletin. Daha sonra saç diplerinize masaj yapar  gibi bu karışımı sürün. 1 saat sonra sabun ile yıkayıp durulayın. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kez deneyebilirsiniz.

5. Hindistan Cevizi Yağı ve Limon Suyu

Eşit miktarlarda Hindistan cevizi yağı ve limon suyunu beraber karıştırın. Ölçü için karar veremiyorsanız her ikisinden de üç çay kaşığı deneyebilirsiniz. Bu karışımla saç derinize 3-5 dakika kadar masaj yapın. Bir saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı sabunla yıkayabilirsiniz. Bu basit ve etkili yöntemin çoğu kişide işe yaradığı gözlemlenmiştir. Bu yöntemle başarıya ulaşmak için önemli olan her gün bu yöntemi düzenli olarak uygulamaktır. Beyaz saç probleminin yanında saçınızı besler ve güçlendirir.

6. Biberiye ve Adaçayı

Bu iki şifalı bitkinin her ikisi de doğal olarak saçlarınızın rengini koyulaştırmak ve gri olanları siyaha döndürmek için son derece tesirlidir.

İki bardak su içerisinde yarım fincan biberiye tozu ve yarım fincan toz adaçayını kaynatın. 1-2 saat demlenmesini bekleyin. Karışımı süzün ve suyunu bir kenara ayırın.

Saçınızı sabunladıktan sonra durulamak için süzmüş olduğunuz suyu kullanın. Onu da durulamadan önce 15-20 dakika kadar saçlarınızda kalmasını sağlayın ve ardından durulayın.

Haftalık rutininize ekleyerek beyazlamış saçlarla mücadele edebilirsiniz.

7. Saç Beyazlamasını Önleyen Havuç Suyu

Havuç suyu hem sağlık açısından faydalı hem de lezzetlidir. Saçlarınızın beyazlamasının önüne geçmek ve de şu anki beyazların yok olmasını sağlamak için her gün havuç suyu için. Evde taze yapacağınız havuç suyu aynı zamanda saçlarınızı da güçlendirerek dökülmesini önler.