Bel Fıtığı İçin Yapılabilecek Egzersizler

Merhaba değerli okurlarımız bugün sizlere son dönemlerde çoğu insanda görülün bel fıtığı konusuna değinmek istiyoruz. Bel fıtığına yakalandıktan sonra ağrılarını hafifletebilecek bir takım çalışmaları sizlerin beğenisine ve bilgisine sunacağız. Bu hareketler sayesinde inşallah ağrılarınız azalacaktır. Bel fıtığı için öncelikle belimize yakın yerlerdeki kaslarımızın güçlü olması gerekmektedir.

Bel, sırt, karın adalelerini kuvvetlendirmek; eklem ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmak için gerekli spora ve hareketlere hayat boyu devam edilmesi gerekir.

Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek ya da bizzat neden olabilecek mücadele sporlarının yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporların tercih edilmesi gerekmektedir.

Daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan ya da bel fıtığı olması muhtemel olan kişilerin bu hareketleri yapmaları yararlıdır.

Egzersizleri Yaparken Dikkat edilmesi Gerekenler:

* Egzersizleri temiz havada ya da evimizde pencereleri açarak halı ya da battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak yerde ve yumuşak yatak üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.

* Bel fıtığı rahatsızlığına yakalanan kişiler; hastalığın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikâyetlerin geçmesinden sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.

* Egzersizlere başlandığında ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.

* Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemişse ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.

* Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Aşağıda açıklanan dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.

* Hareketler sırasında ya da sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan çok süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.

* Rahatsızlık bir saatten çok sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkarılmalıdır.

* Bel fıtığı ameliyatı olanlar bu hareketleri doktor kontrolünde yapmalıdırlar. Kendi başlarına hareketleri yapmamalıdır.

Hareketler:

1- Sırtüstü yere uzanın ve önce bir bacağınızı 90 derece kaldırın. Sonra aynı hareketi diğer bacağınıza uygulayın.

2 – Sırt üstü yatın. Bir dizinizi kırın. O dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze doğru çekerken diğer bacağınızı yere paralel uzatın. Aynı hareketi diğer bacağınızda tekrarlayın.

3 – Sırt üstü yatın ve dizlerinizi kırın. Ellerinizi dizleriniz üzerinde kenetleyerek göğsünüze doğru çekerken başınızı dizlerinize değdirmeye çalışın.

4 – Sırt üstü uzanın ve mümkün olduğu kadar bir dizinizi göğsünüze çekin, diğerini düz tutun. Aynı hareketi diğer bacağınıza uygulayın.

5 – Ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyerek bacaklarınızı göğsünüze çekin. Bu pozisyonda içinizden 10’a kadar sayın. Bu sırada omuzlarınızı yerden kaldırmayın. Daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı serbest bırakın.

6 – Belinizi yere yapıştırıp öylece tutunu. İçinizden 1’den 10’a kadar sayın. Daha sonra serbest bırakın. Bu hareketi tekrarlayın. Bu sırada nefesinizi normal şekilde alıp verin.

7 – Ayakta dik durun. Ellerinizi sandalyenin kenarına dayayın. Dizlerinizi kırıp yere çökün ve sonra ayağa kalkarak gevşeyin.

8 – El ve dizlerinizin üstünde dururken kollarınız dik olsun. Önce kedi gibi belinizi çukurlaştırarak 10’a kadar sayın. Sonra çenenizi göğsünüze doğru çekerken sırtınızı kamburlaştırıp yine 10’a kadar sayın ve gevşeyin.

9 – Önce diz üstü dik oturun. Sonra kollarınızı ileriye doğru uzatın. Mümkün olduğu kadar öne doğru eğilin ve bu vaziyette 10’a kadar sayın. Tekrar diz üstü oturur pozisyondaki ilk konumunuza dönün.

Evet değerli okurlarımız sizin de okuduğunuz ve gördüğünüz gibi hareketlerimiz oldukça kolay. İnşallah bel fıtığına yakalanmazsınız. Eğer yakalanır iseniz yukardaki hareketleri yaparak ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Değerli okurlarımız yazımızı paylaşarak hiç tanımadığınız bir insanın bel fıtığı konusunda bilinçlenmesine vesile olabilirsiniz. İnsanlığı faydalı olmamız lazım. Şimdiden teşekkür eder, hayırlı günler sağlıklı hayatlar dileriz.