Bebek Kundaklama Geri Döndü

Bebek Kundaklama Geri Döndü

Yeni nesil beki bilmez ama şuanda 30 lu 40 lı yaşlarda olanların nerdeyse hepsi bebekken kundaklanmıştır. Yeni nesil şuan doğan çocuklar eskisi gibi kundaklanmıyor ama bazı doktor ve uzmanlar kundaklamanın sağlıklı olduğu görüşündeler. Bebekleri kundaklamak onların ellerinin ve bacaklarının daha tertipli ve düzenli olması demektir. Kundaklanan bebeklerin bakımı ve kucağa alımı daha kolay olmaktadır. Minicik bebekleri kundaklamadan kucağımıza alırsak bir yerine zarar verebilme imkânımız vardır. Bebeklerin kundaklandıkları zaman ne kadar iyi olduğunu ve aynı zamanda hayatlarının da bir düzene girdiğini görebiliyoruz. Kundaklama ile ilgili bilgileri sizlerin bilgisine sunuyoruz.

Kundaklanma Nedir?

90’lı yıllara giriş yapılmış olmasından sonra; kundaklama işlemi iyice eskide kalan bir profil çizmiştir. Kundaklama çok nadir olarak yapılmaktadır. Eskiden kullanımı sıklığı çoktu ancak günümüzde çok az kişi bebeklerini kundaklamaktadır. Özellikle de bebekler henüz doğduğundan, 40’ına kadar geçen sürede sürekli olarak kundaklanmaktadır.

Batıda Neden Tekrar Kundaklama Geri Döndü?

Uzmanlara bakıldığı zaman kundaklamanın birkaç sıkıntısı oluşmaktadır. Bunlardan birisi; bebeklerin sıkı sıkıya sarındıkları için dönmesi gibi bir durumda yüzüstü düşerek; bunun sonucunda boğularak ölmesidir. Bu her ne kadar sık olarak görünen bir durum olsa bile; dikkat edilmesi durumunda pek de sıkıntıya yol açmayacaktır.

Kundaklanan bebekler çok daha kolay ve aynı zamanda rahat bir şekilde uyuyabilmektedir. Özellikle de kolları ve aynı zamanda bacakları sarılı olduğu için; gereksiz hareketlerden kaçınırlar ve bu sayede de çok daha kolay bir şekilde uyuyabilirler.

Kundaklamanın Yararları Nelerdir?

  • Bebekler kundaklama sayesinde çok daha kolay bir şekilde uykuya dalacaklardır.
  • Bebekler kendilerini bu sayede çok daha güvende hissederler. Kendilerini anne karnındaymış gibi hissederler.
  • Yeni doğanlar; kendi kendilerini uyandırma gibi bir girişimde bulunurlar. Bu durum ortadan kakmaktadır.
  • Beyin hasarı gibi bir problem çerçevesinde doğan bebeklerde ağlama çok daha aza indirgenir.

Kundaklanmanın Dezavantajları

  • Kundaklanma durumunda bebek sıcaktan bunalabilir.
  • Hafif bir şekilde yapılan kundaklama durumunda; yeni doğan bebekler huzursuz olur ve bu durumda da kundakları açılarak bebeğin boğulma riski olabilir.
  • En sıkıntılı durumlardan birisi ise; bebeklerde kalça çıkıklığı gibi bir problem olabilir.

Sağlıklı bebekler büyütmeniz dileğiyle hayırla kalınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.