Bebek Bekleyen Anneler Koronavirüse Karşı Ne Yapmalı?

Hamileler Koronavirüs İçin Daha Fazla Risk Altında Mıdır?

Hamile kadınların kalp atış hızları daha fazladır ve akciğer kapasiteleri daha azdır. Buda dağınık bağışıklık sistemlerini ortaya çıkarmakta ve sonucunda sizi hem virüslere karşı savunmasız bırakmakta hemde düşük veya erken doğum riskini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca gebelik döneminde koronavirüs bulaşması pnömoni gibi ciddi solunum problemlerine yol açabilmektedir.

Şu ana kadar, Covid-19 ile ilişkili anne ölümleri hakkında herhangi bir rapor bulunmuyor. Ancak benzer virüsler olan SARS-CoV ve MERS-CoV enfeksiyonlarının gebelerde yüksek ölüm oranlarıyla seyrettiği bilinmektedir.

Koronavirüs Bebeğime Bulaşır Mı?

Şu ana kadar virüs amniyotik sıvı, kordon kanı, plasenta dokusu veya anne sütünde tespit edilmemiştir. Bu sebeple ortak kanı ‘dikey bulaşma’ olayının olmadığıdır yani fetüsünüze geçmediği.

Hamileler Kendini Koronavirüsten Nasıl Korumalıdır?

Mümkün olduğu kadar evden çıkmayın. Hatta hiç çıkmamanınız sizin sağlığınız için en iyi olanıdır. Mutlaka evden çıkmanızı gerektiren bir durum söz konusu ise kesinlikle maske ve benzeri koruyucular kullanın.

Bağışıklık sisteminizi en iyi duruma getirmeye çalışın. Dilerseniz bağışıklık sistemini güçlendirmek için yazdığımız konuya göz atabilirsiniz. (BAĞIŞIKLIK KOKUSU)

Kalabalık ve hasta insanların bulunduğu ortamlardan kesinlikle kaçının.

Grip aşınızı henüz yapmadıysanızmutlaka yaptırın. Grip aşısı hamilelikte ve emzirirken güvenlidir ve bu bağışıklık bebeğe geçer.

Doğum Öncesi Kontrolleri Nasıl Yaptırmalısınız?

Hamileliğin ilk dönemindeyseniz, doktorunuza dört haftada bir görünmek yerine, altı haftada bir görmeyi tercih edebilirsiniz.

Dokuzuncu ay bulunsanız dahi hastaneye dahaaz gitmeye özen gösterin.

Zor bir gebelik geçiriyorsanız durum farklıdır. Fakat bu gene de çoğu hastanın risk profiline bağlıdır.

Komplikasyon riski yüksek olan gebeler daha sık ultrason izlemesine ihtiyaç duyacaklardır. Fakat, ekipmanlar doğru şekilde temizlense bile hastaneler bulaşma açısından yüksek risklidir. Bunlar dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalardır.

Hamile İken Koronavirüs Belirtisi Olanlar Neler Yapmalıdır?

Virüs iler alakalı şüpheli belirtiler varsa, test edilmesi gereken bir kategoriye uyuyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurun ve bu testi yaptırmanız gerekip gerekmediğini danışın.

Hastane ziyaretlerinde mutlaka maske kullanın. Uzmanların sizi bir izolasyon odasına koymasını ve sizi diğer solunum sorunları ve muhtemelen Covid-19 için test etmelerini isteyin. Belirtiler hafifse, muhtemelen kendi kendine karantinaya alma ve ‘kendinize grip olmuş gibi davranın’ talimatlarıyla sonuçları beklemek üzere eve gönderilirsiniz. Nefes almakta güçlük çekmeye başlarsanız, bunu mutlaka yetkililere bildirin ve ilgili kuruluşlara başvurun.Siz ve bebeğiniz, doğum yapana kadar hastanede yakından izleneceksiniz.

İster COVID testiniz pozitif sonuç olsun, ister sadece “araştırılan bir kişi” olun, doğuma girdiğinizde, kişisel koruyucu ekipmanların tamamının olduğu sınırlı sayıda sağlık çalışanının katıldığı negatif bir basınç odasına yerleştirilmeniz muhtemeldir.

Koronavirüs testi pozitif çıkan birçok anne için gerçek zorluk, doğumdan sonra başlar. Çin’den yayınlanan bazı makaleler koronavirüs olan anne ve bebeğin mümkünse ayrı bir izolasyon odasında, değilse; bebeğinden en az 6 metre uzakta tutan bir perde ile 14 gün boyunca bebeklerinden ayrı kalmalarını önermiştir. Bununla birlikte, bu durumun anneyle bağ kurma ve beslenme konusunda olumsuz etkileri de olabilir. Bu açıdan anne ve bebeğin bir arada tutulması önerilmektedir. Bu duruma fayda-zarar dengesine göre multidisipliner ekip tarafından karar verilmelidir. Virüsün, süt yoluyla bulaşmadığı göründüğü için, emzirme mümkündür – annenin temiz olması ve iyi şekilde maskelenmesi gerekir.

Ayrıca anne iyileşene kadar; banyo, bebek bezi ve ten teması gibi yeni doğan bakımının kısımlarını idare etmek için yakın bir akraba belirlenmesi istenebilir.

Sezeryan Mi, Normal Doğum Mu?

Çin’den yaşanan vakalarda, testi pozitif çıkan ve doğum yapan kadınların neredeyse hepsinde sezaryan doğum gerçekleşmiştir. Sezaryen oranlarının fazla olmasında gebelerdeki solunum sıkıntısının rolü olduğu düşünülmektedir. Normal doğumun bebeğe geçiş riski yarattığına dair bir kanıt yoktur.

Evde Doğum Yapılmalı Mı?

Uzman doktorlar, ebeler tarafından desteklenen evde veya bağımsız bir doğum merkezinde doğum fikrine sıcak bakmamaktadırlar. Örneğin, kanama veya solunum problemleri gibi acil bir durumda annenin veya bebeğin hastaneye nakledilmesi çok önemlidir.

Evde doğum, annelerin hastanede koronavirüse maruz kalma risklerinden kaçınmasına yardımcı olabilir, ancak ebe ile doğumun da riskleri olduğunu unutmamak gerekir.