Balık Yağı Çocukta Zekâyı 3 Yıl Erken Geliştiriyor

Balık yağının içeriğinde oldukça yararlı vitaminler bulunmaktadır. Özellikle küçük yaşlarda çocuğumuz varsa balık yağı kullanmalıyız. Balık yağının içeriğinde omega 3- ve omega 6 yağları bulunmaktadır. Bu yağlar vücudumuz için gereklidir ancak vücudumuzda üretilmez. Omega 3 ve omega 6 yağlar çocuğun anne karnına düşmesinden itibaren gereklidir. Annenin ve bebeğin bu yağı alması beyin ve göz gelişimi bakımından oldukça önemlidir.

Balık yağının içeriğinde bulunan bu yağlar çocuğun beynindeki gir maddeyi arttırarak zekâyı kuvvetlendirmektedir. Yapılan araştırmalarda balık ve balık yağının tüketen çocukların 3 yıllık zekâ gelişimini 3 ayda sağlanabildiği sonuca varılmıştır. Ülkemizde ve yurt dışında konunun uzmanlarınca yapılan araştırmalarda üç ay boyunca omega 3 ve omega 6 kullanan çocukların zekâsında, normalde 2 ile 3 yıl içerisinde oluşabilecek muazzam bir gelişme gözlenmiştir. Balık tüketen ve balık yağı kullanan çocuklarda okuma, konsantrasyon ve kısa zamanlı hafıza yeteneklerinde 3 ay içerisinde, bir buçuk yılda ulaşabilecekleri bir gelişme olduğu görülmüştür. Çocuklarımız için bol bol balık veyahut balık yağı tüketmeliyiz. Anne sütü doğal bir omega 3 asidi içermektedir. Bu nedenle ilk 6 ayda bebeklerin mutlaka anne sütü alması gerekir.

Omega 3 Yağ Asitleri En Çok Hangi Balıklarda Bulunur?

Omega 3 yağ asidi bakımından en zengin balıklar, Somon, uskumru, ringa, ton, sardalya balıklarıdır.

Omega 3 Yağ Asitleri Başka Hangi Yiyeceklere Bulunur?

Balıkların dışında omega 3 asitleri bazı sebze ve kuruyemişlerde bulunmaktadır. keten tohumu, ceviz, semizotu, Brüksel lahanası, kuru fasulye ve nohutta ta omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır.

Değerli okurlarımız çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onları en güzel şekilde yetiştirmeliyiz. Gelişimlerine çok dikkat etmeliyiz. Çocuklarımızın beyin gelişimi için hazırlamış olduğumuz bu yazımızı arkadaşlarınızla paylaşır mısınız? Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.