Bağışıklık Sistemin Güçlendiren Besinler

Merhaba değerli okurlarımız bugün sizlerle kış ayının hastalıklarının başında gelen grip ve soğuk algınlığından nasıl kurtulabiliriz sorusuna cevap arayacağız. Havaların bir sıcak bir soğuk olması bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilemekte ve bizleri hasta etmektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için bazı tedbirler almamız gerekecektir. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için kabak çekirdeği mükemmel bir alternatiftir. Her gün bir avuç kabak çekirdeği tüketerek bağışıklığımızı kuvvetlendirebilir ve kendimizi hastalıklardan koruyabiliriz. Kabak çekirdeğinde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise kabak çekirdeği tuzsuz olanı tüketmemizdir.

Kabak çekirdeğinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Kabak çekirdeği hem antioksidan hem de E vitamini bakımından oldukça zengindir.

Kabak çekirdeğini tüketirken abartıya kaçmamak gerekir. Her gün bir avuç tüketmek yeterli olacaktır. Her şeyin fazlasının zararlı olacağını düşünürsek kabak çekirdeğinin fazlası da zararlıdır. Çok miktarda tuzlu kabak çekirdeği ödeme sebep olabilir, tansiyon dengesini bozabilir ve kilo korumanızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden tuzsuz kabak çekirdeğini sadece bir avuç tüketmek ve bunu her gün tekrarlamamakta fayda var.

Şimdi gelelim kabak çekirdeği ile bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiye. Bir kere hepsinden önce kabak çekirdeği fosfor, magnezyum, B6 vitamini açısından çok zengin. Ama asıl önemi, bol miktarda E vitamini içermesi. E vitamini çok güçlü bir antioksidan. Bu da kabak çekirdeğinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmasını sağlıyor.

Bunların dışında özellikle kış mevsiminde bağışıklığımızı güçlendirecek ve bizi hastalıklardan koruyacak besinleri ve yiyecekleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Zencefil

Kış aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. Zencefil, boğaz ağrısı başta olmak üzere iltihapla etkili biçimde savaşır. Aynı zamanda mide bulantısına da iyi gelir. Zencefilin sağladığı faydalardan biri de kronik ağrıların tedavisine ve kötü kolesterolün düşürülmesine olan katkısı.

badem yağının yararları

Badem(Çiğ)

Kış aylarında soğuk algınlığından korunmak ya da kısa sürede kurtulmak için vücuda C vitamini olduğu kadar E vitamini takviyesi de yapmak gerekir. E vitamini iltihap ile savaşmanın ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkin unsurlarından biri. Birçok vitamin ve antioksidan içeren bademi de bir avuç kadar tüketip bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

papaya faydaları

Papaya

Sonbahar ve kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren meyvelerden biri de papayadır. Günlük c vitamini ihtiyacımızı tek başına karşılamaktadır.

Sarımsak

Dünyanın hemen hemen bütün mutfaklarında yemeklerin lezzetini artırmak için kullanılan sarımsak aynı zamanda vücuttaki enfeksiyonlarla savaşmakta da birebir. Bu arada sarımsağın yüksek tansiyonu dengeleme konusunda etkili olduğunu da hatırlatayım.

Portakal, Limon, Greyfurt, Mandalina

Greyfurt, portakal, mandalina, limon içerdikleri C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimine katkı sağlıyor. Bu hücreler de vücudun enfeksiyonla savaşmasında son derece önemli.

Not: midenizde gastrit varsa c vitamini bakımından zengin meyveleri tüketirken dikkat ediniz. Aşırıya kaçmayınız.

Brokoli Ve Ispanak

Brokoli kelimenin tam anlamıyla bir vitamin ve mineral deposu. Birçok antioksidan ve lif de içeren brokolide A, C ve E vitaminleri var. Bir başka deyişle sofranıza koyabileceğiniz, rahatça tüketebileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biri brokoli. Bu sebzeden olabildiğince fayda sağlamak için pişirirken içerdiği bu vitamin, mineral ve antioksidanların uçup gitmesini engellemek gerek. Yani brokoliyi mümkün olduğunca az pişirin ya da çiğ olarak tüketin.
Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan yiyeceklerden biri de ıspanak. Bu konudaki en önemli özelliği ise içerdiği beta kerotenden geliyor. Beta keroten vücudunuza enfeksiyonla savaşma gücü verir.

Değerli okurlarımız sizin için hazırlamış olduğumuz yazımızı paylaşarak sevdiklerinizin ve dostlarınızın bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.