Bağırsaklarımız İçin İlk Lokmanın Önemine Çok Şaşıracaksınız

Tüm vücudumuzun nasıl işleyeceğini nasıl çalışacağını  yemeğinizden aldığınız ilk ısırık ilk lokma belirlemektedir. Yediğiniz yemeklerin sırası, ne kadar çiğnediğiniz, ne büyüklükte bir lokma yutacağınız gibi birçok önemli faktör sindirim sisteminizin nasıl işleyeceğine daha en başından karar veriyor.

Tüm yiyeceklerin midede âdete harmanlaştığından ve bu sebeple yemek sırasının önemsiz olduğu düşünülüyor ancak gerçek bundan oldukça uzak. İlk önce  yiyeceklerin sindirimi ağızda başlar, midede devam eder ve bağırsaklarda son bulur. Bu 3 evreli bir durumdur.

Ağzınıza attığınız yiyeceğin ilk lokması protein olduğunda, pankreasınızda glukagon salgılanmaya başlar. Glukagonun amacı, size tok olduğunuzu hissettirmektir. Eğer ilk lokmamız protein olursa sofradan daha erken kalkarız.

Tok hissetmenizin tek yolu insülin üretiminin azalmasıdır ve ancak bu sayede yağ yakım süreci başlar. Kısaca örnek verecek olursak eğer ağzımıza ilk attığımız ilk lokma ekmek veya yeşillik olduğunda, vücudumuz insülin salgılamaya başlar. Ama ilk lokma hayvansal veya bitkisel protein olduğunda öğününüz sora erdiğinde daha tok hissedeceksiniz.

Tatlı bile tüketiyor olsanız şekerlilerden ziyade daha hafif bölümlerden süt tatlılarından başlamalısınız. Bu yöntem sayısız araştırmalar ile desteklenmiş ve kanıtlanmıştır. Siz de uygulayıp faydalarını görmeye başlayabilirsiniz.