B12 Vitamini Bulunduran Besinler ve Faydaları

Vücudun üretmediği ama en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan B12 günümüzde de en çok şikâyet edilen eksikliklerden biridir.

Bahusus hamile kadınların alması gereken ek vitamin takviyelerinden biri olan B12 DNA yapısının oluşumu ve sinir sistemi için lüzumlu bir vitamindir.

Hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamini et ve tavuk yemeyen kişilerde en çok rastlanan eksikliktir.

Anemi (kansızlık), nörolojik ve ruhsal bozukluk gibi üç temel maraza zemin hazırlayan B12 eksikliği zamanında tedavi edilmediğinde daha ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Bağırsaklarda bulunan bakterilerle sentezlenip su da çözülebilen B12 vitamini vücutta kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına destek sağlar.

B12 Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

– Bağırsakların çalışması için lazım olan B12 vitamini azalınca bu çalışma ya yavaşlar ya da hızlı çalışır. Bu yüzden bağırsak besinleri çözümlemekte ya zorlanır ya da hızlı çözer. Kabızlık ve sürekli ishal gibi iki farklı sindirim sıkıntısına neden olur.

– Sinir uçlarının daha sağlıklı çalışması ve vücut içerisindeki alışverişi sağlamak için B12 vitamini lazımdır. Fakat B12 vitamini eksilince sinir hücreleri yeteri kadar beyne uyarıcı veremez bu da beyin yorgunluğunu beraberinde getirir. Bundan dolayı stres ve gerginlik gibi ruhsal hastalıklar artar.

– Vücudun hastalıklara karşı direncinin azalmasının sebepleri arasında B12 vitamin eksikliği vardır. Bilhassa sürekli grip ve yorgunluk durumları bu yüzden yaşanır.

– B12 vitamin eksikliğinin en seçkin belirtileri ise tırnak kırılması ve saç dökülmesidir. Zayıflayan sinir hücreleri gerekli vitamin ve mineralleri vücutta ölü hücrelere yetiştiremedikleri zaman buralarda yenilenen kök hücreler zayıflar. Bu da kırılmaya ya da dökülmeye yol açar.

– Kas ve kemiklerin zayıflaması ayrıca gün içerisinde kişinin vücut enerjisinin erken bitmesi de B12 eksikliği alametleri arasındadır.

– Ender de olsa vücudun ısı oranı artar. Ter bezleri hızlı çalıştığından ateş basması ve terleme olayları yoğun olarak yaşanır.

– Ellerde ve ayaklarda devamlı karıncalanma ve yanma hissinin artmasının yanı sıra konuşmada zorluk çekme ve hafıza geriliği en önemli belirtileri arasındadır.

B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir?

– Metabolizmanın çalışmasını destekler.

– Doğurganlık oranını yükseltir.

– Hücrelerin yenilenmesini sağlar.

– Hastalıklara karşı vücut direncini artırır.

– Sinir hücrelerin vücut içerisindeki alışverişini olumlu etkiler.

İşte En Çok B12 Vitamini Bulunan Besinler

Deniz Ürünleri

Vücudun günlük B12 vitamini ihtiyacını karşılamada en müessir besinler deniz ürünleridir.

Hususuyla somon balığı bu türlerden en etkilisidir. Uzmanlar en az haftada iki kere balık ürünleri tüketerek vücudun temel ihtiyacı olan vitamin eksikliğinin giderilmiş olacağını söyler.

Et

Hayvanlarda daha fazla olan B12 vitamini özellikle ciğerlerde bulunur.

Uzmanlar ortalama olarak bir insanın günlük 100 gram et dışında ciğer yediklerinde bu eksikliğin fazlası ile giderileceğini dile getiriyor.

Süt Ve Süt Ürünleri

İçerisinde B12 vitamini fazla olan peynir tam bir kalsiyum ve potasyum deposudur. Bunun gibi yoğurtta bu eksikliği gideren besinler arasındadır. Sütün içerdiği laktoz alerji yapısı nedeniyle sık tüketilmesi tavsiye edilmediğinden işlenmiş hali ile bu açığı kapatabilir.

Mantar

Birde hayvansal besinlerde bulunan B12 vitamini bitki olarak yalnızca mantarda fazla bulunur. Günlük bir tabak mantar ile bu eksiklik telafi edilebilir.

Sebzeler

Mercimek, pancar, brokoli, ıspanak, barbunya, bezelye, taze fasulye, maydanoz.

Lütfen sizlerde bu içeriği faydalı bulduysanız paylaşmayı ihmal etmeyin.