Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır, Faydaları Nelerdir?

Ayva Yaprağı Ne Zaman Toplanır, Nasıl Kurutulur?

Ayva ülkemizde ve İran ülkesinde daha çok yetişmektedir. Dünyanın ayva ihtiyacının yüzde 40 ını bizim ülkemiz karşılamaktadır. Ülkemizde ise hemen hemen her bölgemizde yetişmektedir. Sakarya batı Karadeniz civarında, Akdeniz bölgesinde daha çok yetişmektedir. Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerindendir. Ayvanın bol olması o yıl kış ayının çok çetin geçeceğine bir işaret olarak bilinir. Ayvayı hem reçel, hem tatlı veya doğal haliyle tüketebiliriz. Ayva yapraklarını ülkemizde Sonbahar ayında (Eylül-Ekim-kasım) yağışsız, açık, rutubetsiz ve güneşli havada toplanır. Yaprakların yol kenarlarında egzoz gazına veya diğer zararlı gazlara maruz kalmadığına emin olduğunuz yerlerden toplanması gerekir. Toplanan yapraklar yıkanmamalı ve doğrudan güneşe maruz bırakılmadan gölge bir yerde kurutulmalıdır.

ayva yaprağı çayı nasıl demlenir

Ayva Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

Eğer uyumada bir sorunumuz varsa yatmadan önce ayva yaprağı çayının yapıp içmeli ve öylece uyumalıyız. Ayva yaprağı çayının vücut üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca karaciğeri temizler ve sağlıklı çalışmasına destek olur.

* bayanlar için adet dönemi ağrılarını hafifletmede etkilidir. Bayanlardaki beyaz akıntıyı keser. Düzenli olarak kullanırsak basur şikâyetinizi azaltır. İshale karşı da başarı ile kullanılabilir.

ayva yaprağı çayının faydaları

* Ateş düşürücüdür. Kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucudur. Hazımsızlığa karşı faydalıdır. Mide rahatsızlıklarına karşı (özellikle ülser) kullanılabilir.

* Ağız içi yaralara (aft) ve boğaz iltihabına karşı faydalıdır. Lapa hale getirilip boğaza sarılması boğaz ağrılarını geçirir. Kan yapıcı özelliği vardır. Ses tellerini yumuşatır.

* İçerisindeki bileşenler sayesinde yıllardır bronşit ve öksürük tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir?

Demlikte bulunan sıcak suyun içerine yaklaşık 20 adet ayva yaprağını koyuyoruz ve kısık ateşte yaklaşık 5 dakika daha kaynatıyoruz. Ocaktan indirip bir miktar çayımızın demlenmesinin bekliyoruz. Deminin aldıktan sonra afiyetle tüketiyoruz. Tadı acı geldi ise tatlandırmak için bal kullanabiliriz. Kış mevsiminin geldiği bu aylarda gönül rahatlığı kullanabilirsiniz. Afiyet şifa olsun değerli okurlarımız. Bu yazımızı sevdikleriniz ve dostlarınız ile paylaşır mısınız? Teşekkür ederiz.