Ayakta Su İçmenin Zararları Nelerdir?

İnsan vücudunun yaklaşık olarak yüzde 60 ı sudan oluşmaktadır. Su bizim için olmazsa olmazımız, yaşam kaynağımızdır. Maalesef suyu tüketirken günümüzde genellikle oturarak değil de ayakta içeriz. Bu durum hiçte hoş değildir, ayrıca vücudumuza zararlar verebilmektedir. Günlük olarak minimum 2 litre su tüketmeliyiz. Bu kadar suyu tüketirken ayakta tükettiğimizi düşünürsek ayakta su tüketmek hiçte iyi olmayacaktır.

Su içmek hücreleri yeniler ve aynı zamanda kilo vermek için de mutlaka bol bol içilmelidir. Cilt sağlığına iyi geldiği gibi, düzenli ve yeterli miktarda su içmek dolaşım sindirimini rahatlatır ve sindirim sistemine de iyi gelir. Vücudun ihtiyacı olan nem sağlanmış olduğundan cilt kuruluğu da ortadan kalkar.

Faydası saymakla bitmeyen su yaşam kaynağımızdır. Bu noktada suyun faydalarından azami şekilde yararlanırken suyu ayakta içmemek gerektiğini de akılda tutmalıyız.

Suyu Neden Oturarak İçmeliyiz?

Genellikle üstünde çok durulmasa da, oturarak içilen su ile ayakta içilen suyun vücuda etkisi birbirinden farklıdır. Bu konuya bilimsel olarak açıklık getirirken ayakta su içmenin neden sağlığa faydalı olmadığını da açıklamış olalım.

Ayakta Su İçmenin Zararları Nelerdir?

1) Suyun Faydalarını Almanız Engellenir

  • Herkesin midesi duruş şekline göre değişiktir. Oturma pozisyonu ile ayakta dururken midenin aldığı biçim de farklı olacaktır.
  • Ayakta içilen su doğrudan onikiparmak bağırsağına ulaştığı için mineraller sindirilmiş olur ve vücut bu minerallerden fayda sağlayamaz.
  • Ayakta içilen suyun sağlık açısından çok faydası olmaz ve yanlış su tüketmiş olunur.

2) Mikroplar Vücuttan Atılmaz.

  • Ayakta su içildiğince midede birikmeyen su hemen onikiparmak bağırsağına gittiğinden faydası azalır.
  • Midede birikmeyen su nedeniyle mikropların vücuttan atılması güçleşir. Bu nedenle hastalık riski de artar.
  • Ayakta su içmek bağışıklığı azaltır ve mikroplara davetiye çıkarır.

3) Su Midenin İhtiyacıdır

  • Ayakta içilen ve midede birikmeyen su pek çok hastalığın oluşumuna neden olur.
  • Hayat için ve sağlık bakımından çok önemli olan suyun midede kalması mikropların atılması için önemli olduğu gibi, direnci de artıracaktır.

Uzmanlar su içerken mümkün olduğunda oturarak içmeye çalışmak gerektiğini ve suyun midede bir süreliğine de olsa kalmasının hem metabolizmayı çalıştıracağını, hem de mide asitlerini işlevsel hale getirip mikroplardan arındıracağını belirtiyor. Sizde değerli okurlarımız suyu ayakta içtiğimizde hemen aklınıza bu yazımız gelsin ve suyu oturarak için. Oturarak su içme alışkanlığı kazanmamız lazım. Basit gibi görülebilir ancak oturarak su içmek çok sağlıklıdır. Sağlığınız bizim için çok önemlidir. Bizi sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu yazımızı paylaşarak insanların su içme konusunda bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz. Hayırla kalınız.