Ayaklarınız Neden Üşür?

Havaların soğumaya başladığı kış ayına girdiğimiz bu günlerde en çok üşüdüğümüz vücut organımız ayaklardır. Genellikle ayaklarımızın üşümesinin nedeni soğuk havalar ve kansızlık olduğu bilinmektedir. Vücudumuzdaki kan dolaşımının yavaş ve zayıf olması, ayrıca başka sağlık sorunları da ayaklarımızın üşümesine neden olabilmektedir. Siz değerli organik zamanı okurlarımız için ayak üşümesinin nedenleri nedir konusunda baz araştırmalar yaptık ve sizlerin beğenisine, okumasına sunuyoruz.

Ayak üşümesinin birkaç farklı nedeni vardır. Bazen en basit sebep, sıcaklık eksikliğidir. Eğer kot pantolon ve tişört giyiyorsanız ve ayaklarınız çıplaksa, önce soğuğa maruz kalabilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte, başka sebeplerde olabilir.

  • Zayıf Dolaşım
    ayaklarımızın soğuk olmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Kötü dolaşım, ayaklarınızın düzenli olarak soğuk olmasına neden olur. Dolaşım problemleri, kalbin yeterince hızlı bir şekilde vücuttan kan pompalaması için mücadele ettiği bir kalp rahatsızlığı sonucu da ortaya çıkabilir. Kötü dolaşım, sedanter yaşam tarzından çok fazla oturmanın sonucu olabilir. Bütün gün bir masada oturursanız, bunu yaşayabilirsiniz. Sigara içmek de dolaşım bozukluğuna neden olabilir.
  • Anemi (Kansızlık)
    Anemi, kırmızı kan hücreleri eksikliğiniz olduğunda gelişir. Bu özellikle şiddetli anemi vakalarında soğuk ayakların başka bir yaygın nedenidir. Aksi halde çok sağlıklı insanlarda bile demir eksikliği anemisi oluşabilir. Diyet değişiklikleri ve takviyeleri alarak nispeten kolayca tedavi edilebilir.
  • Hemoroidi
    Bu durum tiroit az olduğunda ve yeterli tiroit hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Bu vücudun metabolizmasına engel olur. Metabolizma hem kalp atışı hem de vücudun sıcaklığını kontrol ettiği için, düşük bir tiroit, dolaşım ve soğuk ayakların azalmasına katkıda bulunabilir.

Soğuk ayakların diğer daha az yaygın nedenleri şunlardır:

Yüksek Strese Maruz Kalma

Yüksek stres ve anksiyete durumunda olmak soğuk ayaklara neden olabilir. Vücudun strese veya sinirliliğe karşı doğal tepkilerinden biri, adrenalini kan dolaşımına pompalamaktır. Stres ve gerginliğin azaltılması, bu durumlarda semptomların azalmasına yardımcı olabilir.

Şeker Hastalığı

Sıklıkla görülen yüksek kan şekeri seviyeleri, arterlerin daralmasına ve dokularda kan akışının azalmasına neden olarak soğuk ayaklara neden olabilir.

Sizlerin de ayağı soğuk ise bir doktora başvurup, kan testleri yaptırabilirsiniz. Lütfen sağlığınıza dikkat ediniz. Sağlığınız asla ihmale gelmez. Sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazımızı sevdiklerinizle ve dostlarınızla paylaşır mısınız? Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.