Ayak Mantarı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ayaklarınızda, parmak aralarında kaşıntı, derilerde soyuntu varsa sizde de ayak mantarı var demektir. Ayağımız parmak aralarımızı tatlı tatlı bir kaşıntı tutuyorsa, hijyen kurallarına çok dikkat etmeliyiz. Hijyene dikkat etmeliyiz ki bizim yüzümüzden başkalarına da bulaşmasın. Ayak mantarı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Siz değerli organik zamanı okurlarımız için ayak mantarı neden olur ve evimizde nasıl bir tedavi yöntemi hazırlayabiliriz konusu ile baş başa bırakıyoruz.

Ayak Mantarı Neden Olur? Nasıl Geçer? Evde Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı günümüzde çok yaygın görülen bir ayak sorunudur. Çoğu insan hayatları boyunca en az bir kez ayak mantarı problemi ile karşı karşıya kalırlar. Ayak mantarı genellikle erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ve çocuklarda görülme olasılığı daha azdır.

Ayak Mantarı Neden Olur?

Ayak mantarının oluşmasının ana sebebi hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Ayakların temiz tutulmaması ve ıslak kalması ayak mantarına yakalanma riskimizi arttırmaktadır. Sıcak ve nem sonucunda meydana gelen terleme problemi, ortak olarak kullanılan alanlar, havuz ve soyunma odaları mantar oluşumunu büyük ölçüde tetikler. Oldukça sık bir şekilde meydana gelen ayak mantarı sorunu, parmak aralarında kepeklenme oluşumu ve kaşıntı ile birlikte ilk belirtilerini göstermektedir. Özellikle nemli ve sıcak bir ortamda mantarlar çok hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Bulaşıcı olduğu için bir parmakta başlayan mantar hızla diğer parmaklara da yayılmaktadır. Ayak mantarı sadece ayak parmaklarında değil topuk kısmında da meydana gelebilir.

Ayak üzerinde kötü koku ve kaşıntı ile birlikte beyaz renk değişikliği ve iltihap oluştuğu zaman ayak mantarından şüphelenilmelidir. Mantar tırnaklara yayıldığı zaman, tırnak yapısı da bozulmaya başlayacaktır.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak mantarının oluş sebeplerini yukarda sıraladık. Şimdide ayak mantarından nasıl kurtulabiliriz bununu cevabını arayalım değerli kurlarımız.  Eğer ayak mantarına yakalandı isek öncelikle mutlaka doktora gitmeliyiz. Doktor kontrolünden geçtikten sonra evde de bir takım kurallara uyduğumuzda Allah’ın izniyle mantardan kurtulmuş olacağız. Doktor önerisiyle kullanılacak ilaçların yanında ayakların günlük olarak yıkanması ve iyice kurutulması önem arz etmektedir. Bununla birlikte günlük olarak çorap değiştirme ve ayak yapısını sürekli olarak temiz tutma konusu da ihmal edilmemelidir. Özellikle halka açık olarak kullanılan mekânlarda ayak hijyeni koruma altına alınmalıdır.

Terlik, tırnak makası ve törpü gibi kişisel bakım ürünleri yalnızca kişiye özel olacak şekilde kullanılmalıdır. Mantar sorunuyla karşılaşan insanlar ilaçlarını düzenli şekilde kullanıp diğer faktörlere dikkat ettiklerinde kısa bir süre içerisinde ayak mantarından kurtulacaktır. Tedaviden sonra özellikle sağlık ve hijyen kurallarına dikkat etmeye devam edilmelidir. Aksi takdirde mantar tekrar oluşabilir..

Evde Ayak Mantarı Tedavisi

Evde ayak mantarı tedavisi uygulayabilmek için her hastanın belirtilen sağlık ve hijyen kurallarına eksiksiz bir şekilde uyum sağlaması beklenir. Bunun yanında bazı bitkisel takviyelerle de tedavisi de sağlanabilir. Elma sirkeli su ile ayakların silinmesi ve yıkanması mantar oluşumuna karşı iyi gelecektir. Bununla birlikte aynı şekilde karbonatlı su da mantar oluşumunu büyük ölçüde engellemeye yarar. Sarımsak güçlü bir antioksidan özelliği göstermektedir. Akşamları ayaklar pamuk yardımıyla sarımsaklı su ile silinebilir.

Evet değerli okurlarımız öncelikle doktora gittikten sora evde de yukarda saydığımız yöntemleri deneyebilirsiniz. Mantar için olmazsa olmazımız hijyendir. Evde bulunan diğer aile üyelerine bulaştırmamak için lütfen eşyalarınızı bireysel kullanın. Kimse ile paylaşmayın ve kullanmayın. Değerli okurlarımız sizin için hazırlamış olduğumuz yazımızı paylaşarak birçok insanın bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.