Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

Evimizde ne çok kullandığımız ve en çok kirlenen yerlerin başında mutfağımız gelmektedir. Mutfağımız hijyen bakımından sürekli temiz tutulmalıdır. En güzel yemeklerin yapıldığı yerdir mutfak. Leziz yemekleri yaparken aspiratör çalışır ve bu çalışan aspiratör zamanla kirlenir ve yağ tutar. Peki, zamanla kirlenen ve yağ tutan aspiratör nasıl temizlenir. Sizinle bu sorunun yanıtını bulmaya çalışacağız.

Öncelikle yapmamız gereken aspiratörü yerinden çıkarmak olacaktır.

Aspiratörü çıkardıktan sonra bir kap içerisinde suyu koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Su kaynamaya başlamadan önce içerisine, yarım çay bardağı beyaz sirke koyuyoruz ve kaynatıyoruz.(Beyaz sirke adından da anlaşılacağı üzere şeffaf renklidir ve marketlerde kolayca bulunulabilir.)

Su ile kaynamaya bıraktığımız beyaz sirke kaynayınca içerisine 2 çay kaşığı karbonat ekliyoruz.

Karbonatı eklerken yavaş yavaş ekleyelim ki taşma olmasın.

Akabinde bu üçlü karışım kaynamaya başlayınca çıkardığımız aspiratör filtrelerini kaynayan suyun içerisine koyuyoruz.

Kaynayan kabın içerisine filtreler sığmıyorsa bu karışımı fırın tepsisinin içerisine koyup, filtreleri fırın tepsisinin içine koyup kaynatabilirsiniz.

Bir müddet kaynatıp, kirlerin çıktığını gördükten sonra filtreleri ocaktan alıp bol su ile yıkamaya başlıyoruz. Su ile akıp gitmez ise kullanmadığımız diş fırçası yardımı ile kirleri iyice fırçalıyoruz.

Bu karışımı uygulayıp diş fırçası yardımı ile fırçalama yaptıktan sonra inşallah kirlerden eser kalmayacaktır. Bu yöntemimizi paylaşarak insanların bilinçlenmesine vesile olabilirsiniz. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.