Asla İhmale Gelmeyecek 6 Mide Ağrısı

Merhabalar değerli organik zamanı okuyucuları. Her zaman ve hep söylediğimiz gibi inşallah hep sağlıklı mutlu ve huzurlu olursunuz. Bugün sizler için mide ve karın ağrısı konularına değineceğiz. Zaman zaman hepimizde karın ve mide ağrıları olabilir. Çoğu zaman bu ağrılar bir miktar sonra kendiliğinden geçer ve bizde de endişeye sebep olmaz. Ama bazı ağrılar var ki hiç geçmez. Bu durumda hemen vakit kaybetmeden en yakın doktora başvurmamız gerekmektedir. Ancak görmezden gelmemeniz gereken birkaç tür mide ağrısı vardır.

Eğer sizde de aşağıda belirteceğimiz mide ağrılarından varsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmamız gerekebilir.

1. Geçmek Bilmeyen Uzun Süreli Ağrı

Eğer ki mide ağrınız 3 ay ve daha fazla sürmüş ise kesinlikle doktora başvurmalısınız. Devam eden ishal gibi ağrı dışında başka ağrılarınız mı var? Ya da akşam yemeğinde birkaç ısırıktan sonra kendinizi doymuş mu hissediyorsunuz? Çoğu zaman akşam yemeğinden sonra şişkin ya da midenizde yanma hissediyorsanız; bu ağrıya birçok şey neden olmuş olabilir:

2. Mide Bulantısı Gelen Mide Ağrısı

Mide bulantısı veya kusmayla beraber bir ağrı hissettiğinizde, büyük olasılıkla bir gıda zehirlenmesi yaşıyorsunuz demektir. Bu gibi şikâyetlerde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmamız gerekmektedir. Örneğin; bağırsak tıkanması, gastrointestinal enfeksiyon, yumurtalıklarınızdan birinde kist, mide ülseri ve hatta kalp krizi. Bu gibi durumlarda kesinlikle bir doktora gitmelisiniz.

3. Mide Ağrısı Kanla Birlikte Olursa

Büyük tuvaletinizi yaptığınızda ya da kusmuğunuzda kan olduğunu fark ettiğinizde derhal doktora başvurmalısınız. Dışkınızdaki kanın her zaman kırmızı görünmediğini unutmayın. Kanamanın sindirim sisteminde daha yüksek oranda olduğunu gösteren bir siyahlık olabilir. Bu tarz kanamaların; hemoroit, kanamalı mide ülseri veya kanser gibi birçok nedeni olabilmektedir.

4. Ani Ve Yoğun Ağrı

Birden yoğun mide ağrıları yaşıyorsanız, vücudunuz alarm veriyor olabilir. Nefesinizi kesen keskin bir bıçaklama hissi mi yaşıyorsunuz? O halde böbrek taşı veya safra taşı da olabilir. Bıçak gibi keskin ağrılar kendiliğinden ortaya çıkar ve giderek daha fazla acı verirse, apandisitle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Zaman geçirmeden doktora başvurmalısınız.

5. Mide Ağrısı Artı Kilo Kaybı

Ani ve istemediğimiz kilo kaybı endişelenmemiz için önemli bir sebeptir. Ani kilo kaybı birçok hastalığın nedeni olabilir. Hemen doktora gitmeliyiz.

6. Mide Ağrısı Ve Ateş

Midenizde ağrı varsa ve bir de ateşiniz yüksekse; enfeksiyonla karşı karşıya olabilirsiniz. Böyle bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Değerli okurlarımız sağlığınız bizim için çok önemli ve değerlidir. Sağlıcakla kalınız. Saygılarımızla…