Asla Bu İnsanla Evlenmeyin

Evlilik iki insanın hastalıkta sağlıkta, iyi günde kötü günde birbirinin yanında olacağına söz verdiği, resmî niteliği de olan beraberliktir. Çiftler evlenmeden önce kendilerine ve birbirlerine “Evlilik nedir?” sorusunu sormalıdır. Çünkü verecekleri cevaplar, kuracakları ortak hayatın temel taşlarını oluşturacaktır. “Evlilik nedir?” sorusuna çiftler aynı cevapları vermek zorunda değildir, ancak fikirleri görüşleri paralel olmalıdır. Eğer tamamen zıt fikirdeyseler onları zorlu günler bekleyecektir.

Yanlış anlaşılmasın, amacımız kimseyi yargılamak ya da birlikteliğine gölge düşürmek değil. Tek dileğimiz farklı bir bakış açısı kazandırmak ve mutlu bir hayat sürmenize az da olsa bir katkıda bulunmak.

Dar Görüşlüyse

Kendisini geliştirmemiş ve basmakalıp yargılarından kurtulamamış insanlar ile uzun ve mutlu bir hayat sürmek oldukça zor olacaktır. Çünkü insan denilen varlık sürekli değişim ve gelişim içindedir. Bu da demektir ki yaşadığı dünya ile değişmeyen bir insan geçmişten kopmak istemezken bir yandan sizi de yanında sürükleyecek ve zor zamanlar yaşatacaktır. Daha kötüsü bunun farkında bile olmayacaktır.

Hayvan Sevmiyorsa

Tabi ki hayvanlara alerjisi olduğu için veya küçük yaşta saldırıya uğradığı için travması olan insanlardan bahsetmiyoruz. Hayvan sevgisi başlı başına karşılıksız bir sevgidir. Yani karşınızdaki hayvanın sizi sevmesini ve size aynı davranmasını beklemeden elinizde avcunuzda ne varsa paylaşmak ve sadece bundan mutlu olabilmektir. Eğer bir insan bundan yoksunsa, insan ilişkilerini ne yazık ki fayda üzerine kurmaya alışmış ve kurduğu her ilişkide bir beklenti içinde olacaktır ve zaman içerisinde karşısındaki insanı yıpratacaktır.

Sizde Değersiz Hissettiriyorsa

İlişkiler karşılıklı güven ve ortak değerler üzerine kuruludur. Eğer sıklıkla sizin fikrinize değer verilmediğini ve yalnız kaldığınızı hissediyorsanız, bir sorun var demektir. Unutmayın herkesin vakti vardır ancak öncelik sırası farklıdır.

Verdiği Sözleri Tutmuyorsa

 Bir insan söz veriyor ve tutmuyorsa çok sıkıntılıdır. Her gün her şeyin daha farklı olacağına dair farklı sözler duyuyorsunuz ancak hareketler her zaman aynı mı? Ne yazık ki hayatınızı paylaşmaya çalıştığınız insan size sizin ona verdiğiniz değeri sizden esirgiyor ve geçiştiriliyorsunuz demektir.

Her Zaman Haklıysa

İnsan olmanın en doğal sonucu hata yapmaktır. Boş yere şarkılara da konu olmamış. Hatasız Kul olmaz diye. Hata yapmazsak ve ders çıkartmazsak asla yeni şeyler öğrenemeyiz. Yeni şeyler öğrenmenin ilk şartı da hata yaptığınızı kabul edip, hatanın nereden kaynaklandığını sorgulamaktan geçer. Eğer beraber olduğunuz insan kendi hatalarını asla sorgulamıyor ve suçlu olan her zaman sizseniz, bu işte bir yanlışlık var demektir.

Tartışmaları Bitiren Taraf Her Zaman Sizseniz

Her ilişkide irili ufaklı, bazen de büyük ölçüde kavgalar yaşanır. İlla bir hatalı tarafın olması da zorunlu değildir. Bazen bu kavgalar sadece basit anlaşmazlıklardan çıkar ve düzgün yönetilmediğinde büyür. Herhangi bir hatanız olmasa bile her seferinde tartışmayı siz sonlandırıyorsanız ve karşı taraf her zaman kendinden fazla eminse bir sorun var demektir. Unutmayın özür dilemek hatalı olduğunu değil, karşı tarafın sizin için değerli olduğunu gösterir.