Anne Adaylarına Önemli Uyarı: Yeme İçme Alışkanlıklarını Gözden Geçirin

Hamilelik, bir annenin hayatındaki en duygusal dönemlerden biri olduğunu söyleyen uzmanlar, bebeklerini kucaklarına alacakları o sihirli ana hazırlanırken yeme içme alışkanlıklarını tekrardan gözden geçirmeleri gerektiğini ifade ettiler.

Ayrıca uzmanlar “Bebeklerinin sağlıklı bir şekilde yolculuğunu tamamlaması genellikle tüm annelerin en büyük kaygısı. Günümüzde anneler yedikleri ve içtikleri her şeyden sorumlular, çünkü bebeklerini yeterli veya yetersiz beslemeleri yönünden çevresel faktörler nedeni ile çok daha fazla risk altındalar. Çoğu işlenmiş veya çiğ gıda çeşitleri doğum defektlerine veya bebekte gelişme geriliğine yol açabilmekte” diye belirttiler.

Birde uzmanlar “Az veya orta pişmiş kırmızı veya beyaz et ürünleri, çiğ ya da az pişmiş deniz mahsülleri, az pişmiş yumurta içeren gıdalar salmonella, toksoplazma ve listeria gibi enfeksiyonların kaynağı olabileceğinden bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için iyi değildir. Tüm hayatımız boyunca ve özellikle hamilelikte alkolün her türlüsü zararlıdır. Çünkü tüketilen alkol bebeğinizde ve sizde yaşam boyu sürebilecek fiziksel, zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açar. Şunu unutmayalım, içtiğiniz sıvıların çoğu göbek kordonu vasıtasıyla bebeğinize geçecektir. Gebelikte de göbek kordonu vasıtasıyla bebeğinize geçeceğinden fazla miktarda tüketilmemesi lazım. Kafein, tüketim miktarına bağlı olarak bebeğinizde uyku döngüsü bozuklukları veya hiperaktiviteye yol açabilir” dedi.


Yüksek miktarda civa özellikle köpekbalığı, kılıç balığı, kral uskumru ve ton balığı gibi büyük balıklarda bulunduğunu ifade eden uzmanlar “Hamilelik sürecinde civa içeriği fazla olan bu balık türlerinin tüketimini önermiyoruz. Çünkü bu ürünlerde bulunan yüksek civa oranları bebekte gelişme geriliği ve beyin hasarı ile ilişkilendirilmekte. Konserve light ton balığında civa miktarı hafif seviyelerde olup ayda iki-üç öğünü geçmemek kaydı ile tüketilmesi önerilir. Hamileliğiniz süresince zihinsel ve duygusal sağlığınız kadar, beslenme ihtiyaçlarınıza da dikkat etmeniz gayet önemli. Meyve ve sebze içeren, proteinle desteklenmiş dengeli bir diyet, sağlıklı bir hamilelik dönemi bebeğinize verebileceğiniz ilk ve en özel hediyelerden biridir” dediler.

Lütfen faydalı bulduğunuz içerikleri arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.