Aman Dikkat! Makyajın Yeterince Temizlenmemesi Neden Oluyor

Göz kapağı iltihabı, kolay tedavisi olan ama tekrarlayabilen inatçı bir hastalıktır. Yapılan makyajın temizlenmemesi ve uzun zaman ciltte kalması; göz iltihabına neden oluyor.

Göz kapağı iltihabı (Blefarit); cinsiyet farkı gözetmeksizin, her yaşta olabilen ve bayağı yaygın bir göz hastalığıdır. Hastalık ön blefarit ve arka blefarit olmak üzere 2’ye ayrılır. Ön blefaritte göz kapağının dış kenarı ve kirpik dipleri etkilenir. Vücuttaki bakterilerin aşırı miktarda çoğalması ve derinin yağlı/ kepekli olmasından dolayı blefarit oluşmaktadır. Arka blefaritte ise kapağın gözün içine değen kısmı etkilenir, gözyaşı yağ bezlerinin normal çalışmaması ile ilişkilidir.

Göz Kapağı İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Bu belirtilerden en önemlisi; göz kapağında meydana gelen şişlik hissidir. Bu durum kimi zaman dışarıdan bakıldığında belli olurken, bazen de  hastaya bu hissi yaşatabilir. Bir başka belirti ise kirpik bölgesindeki kızarıklıktır. Işığa olan hassasiyet de yine hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Göz Kapağı İltihabında Teşhis Nasıl Konulur?

Göz kapağı iltihaplanması yani arpacık hastalığını tanı koymak için göz muayenesinin yanında göz kapağı içi muayenesine de ihtiyaç duyulur. El ve göz yordamı ile yapılacak muayene sonucunda tedavi planlaması yapılır ve ilaç tedavisi ile 1 hafta gibi zamanda tedavi tesirini gösterir.

Göz Kapağı İltihabının Tetiklediği Hastalıklar

Blefarit, göz kapağı bezlerinde tekrarlayan akut iltihaplara (arpacık) ve sert şişkinliklere (şalazyon) sebep olabilir. Bilhassa yaşlılarda kirpiklerin içe dönmesi, göze batması ve dökülmesi gibi sıkıntılar meydana gelebilir. Göz kapağı iltihabı gözün görme fonksiyonunu etkilemez. Azda olsa kornea tabakasında iltihaba ve görme sorunlarına neden olabilir. Göz kapağı iltihabı, göz ameliyatı geçirecek hastalarda, ameliyat sonrası enfeksiyon riskini artırabilir.

Göz Kapağı İltihabı Tedavisi

Tedavide her gün düzgün olarak, sıcak, nemli ve temiz bez veya pamuk ile göz kapağına ve kirpik diplerine yapılan hafif bir masajla kirpik dibinin temizlenmesi önemlidir. Bu işlem 5 dakika süre ile günde 2-3 kerz uygulanmalı ve çam ağacı ekstresi içeren özel şampuanlar ile kirpik dibi temizlenmelidir. Birde göz doktorunun yazacağı antibiyotikli kremler veya steroidli göz damlaları da komplikasyonları önlemek ve hastayı rahatlatmak için bayağı önemlidir. Göz kuruluğu varsa gözyaşı damlaları yine hekim tarafından önerilecektir.

Lütfen faydalı bulduysanız paylaşmayı ihmal etmeyin.