Aman Dikkat Edin! İşgal Ettikten Sonra Kurtulmak Çok Zor

Beyaz, kahverengi, gümüş rengi, mavimsi renklerde olan gümüşçün veya gümüş böcekleri 12-19 mm uzunluğunda, gözyaşı şeklinde bir böcektir. Bu böceklerin arka tarafında 3 adet uzun kalın sert kıl bulunur. Neredeyse her ortamda yaşayabilen gümüşçün böceği zemin ve bodrum katları, çatı katları, mutfak ve banyo gibi karanlık, nemli alanları daha çok severler.

Özellikle kağıt ve nemli elbiselere karşı daha çok ilgileri vardır. Bu böcekler astıma benzer semptomlarla alerjik reaksiyona sebep olabilmektedirler. Sulu gözlere, burun tıkanıklığına neden olabilen böcekler aynı zamanda bakteri taşıyıcılarıdır.

Nemli ortamı sevdiklerinden gümüş böceklerini banyo fayanslarınızın ya da küvetinizin üzerinde görebilirsiniz.

Bu böceklerden kurtulmak için nemli odaları mutlaka havalandırın ve kıyafetlerinizi iyice kurutun. Çok nemli bir eviniz varsa, bir nem regülatörü kullanmanız uygun olacaktır.

Bulunduğunuz ortamın sıcaklığını 22 derece civarında tuttuğunuzdan emin olun. Gümüşçün böceği sıcak yerlere düşkündür.

Patatesleri ve meyveleri de saklayın. Bu iki şey bu böcekler için son derece çekici.

Zaten evinizde bu böceklerden varsa bu uygulamaları mutlaka deneyin. İki patatesi ikiye bölün ve açık bir plastik torbaya koyun. Gümüş böcekleri nişastaya meraklıdır, bu sebeple buraya sürüler halinde akın edeceklerdir. Plastik torbaya geldiklerini gördüğünüz an böcekleri çöpe atabilirsiniz.