Alzheimer, Depresyon ve Kaygıya Karşı Kullanılan Bitki

Alzheimer riskini hafifletmek için yemeniz gereken 9 bitki

Tıbbi tedaviler gerektiği gibi devam ederken Yaratıcının kâinat eczanesinde bize ikram ettiği yiyecekler her daim vardır. Bu gıdalar ile, tedavilerden olumlu sonuç alma olasılığı artacaktır.

Ginkgo- Ginkgo Biloba

Ginkgo, sarı ve yuvarlak meyvelerinin tedavi edici özelliği sayesinde yüzlerce yıldır kullanılmıştır. Terpenoid isimli antioksidandan fazlaca içeren bu bitki hücrelere gönderilen oksijen miktarını arttırarak hafızayı güçlendirir.

Biberiye

Biberiye, hafıza güçlendirici etkisiyle uzun zamandır kullanılan bitkilerden biridir. Northumbria Üniversitesi araştırmasına göre ,biberiyenin hafıza arttıran faydası kanıtlandı. Deneyin sonucunda, biberiye yağı kullanan deneklerin uzun süreli hafızalarında, kullanmayanlara nazaran artış gözlendi. Yoğun miktarda demir, vitamin B ve kalsiyum içeren biberiyeyi yemeklerde kullanabileceğiniz gibi, demleyerek çayını da içebilirsiniz.

Ginseng

Asya’nın kralı olan ginseng bitkisi Asya tıbbında sakinleştirici olarak halen kullanılmaktadır. 3 ay boyunca düzenli olarak ginseng kullanan Alzheimer hastalarının bilişsel kapasitelerinde artış gözlemlenmiştir.

Nane

nanenin yararları

Temiz bir nefes ve sağlıklı bir mide için vazgeçilmez olan nane, çiğ olarak tüketilebildiği gibi demlenerek çay şeklinde de içebilirsiniz. Wheeling Jesuit Üniversitesinin araştırmasında beynin kapasitesindeki artışın yanında problem çözme, düşünme ve konsantrasyon üzerindeki olumlu tesirleri de belirlenmiştir. Uzmanlar, bu olumlu sonuçların nanenin hücrelere oksijen taşıma konusundaki faydalarından kaynaklandığını belirtiyorlar.

Fındık

Fındık, içerdiği bol miktarda E vitamini ile kan değerlerini koruyor, hücre yenilenmesine yardım ediyor ve yaşlanmanın ardından getirdiği Alzheimer’ı engelliyor.

Adaçayı

adaçayının yararları

Adaçayı, Newcastle Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda incelenmiş ve beyin üzerindeki olumlu etkisi tespit edilmiştir. Yapılan testlerde adaçayı yağı kapsülü kullanan deneklerin kelime hatırlama testinden aldıkları sonuçlar kullanmayanlara oranla çok daha yüksek olduğu görülmüştür. Yüksek yararları olan adaçayı, çay tiryakilerinin listesinde kesinlikle bulunmalı.

Kedi Pençesi

Kökenleri Amazon’daki yağmur ormanlarına dayanan kedi pençesi uzun yıllar boyunca bölgedeki yerli halklar tarafından kullanılmıştır. Yerlilerin kızarıkları ve yaraları iyileştirmek için kullandıkları bu bitki, daha sonraları Alzheimer araştırmalarına da konu olmuştur.

Yapılan çalışmalar neticesinde, kan akışlarındaki yavaşlamadan dolayı beyinlerine yeteri miktarda oksijen gitmeyen Alzheimer hastaları üzerinde olumlu sonuçlar alınmıştır. Yani kedi pençesi, kandaki oksijeni beyne taşıyarak, Alzheimer hastalığının azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Kovanotu Veya Oğulotu

Kovanotu ilk olarak 16. yy İsviçreli hekim Paracelsus tarafından kullanıldı. O günden bu güne muhtelif hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Son bilinen yararı ise, hafıza ve Alzheimer üzerine.

Newcastle Üniversitesi’nden Prof. Elaine Perry kovanotunun beyindeki reseptörlere olan etkisini test etti. Yapılan çalışma sonucunda, kovanotunun asetilkolin enziminin artışına katkıda bulunduğu saptandı. Kovanotun üzerinde devam eden araştırmalar bittikçe daha çok faydası bulunacağa benziyor.

Zerdeçal

Hint ve Asya kökenli bitkilerden birisi olan zerdeçalın diğer ismi süper baharattır. Hint tıbbının vazgeçilmezi olan bu baharat çoğu konudaki faydasıyla bu unvanı fazlasıyla hak etmiştir. Zerdeçalın şifa kaynağı olacağına inanılan hastalıklardan birisi de Alzheimer hastalığıdır.

Yoğun olarak zerdeçal tüketilen Hindistan’da Alzheimer görülme olasılığı dünyanın geri kalanına oranla bayağı az. Bu durumdan ilham alan araştırmacılar zerdeçalın beyin sağlığına olan tesiri üzerinde çalışmalara başladı. Orta seviyedeki Alzheimer hastaları üzerinde yapılan araştırmalar zerdeçalın faydasını tam manasıyla ortaya koymasa da, gelecekteki araştırmalar için umut verici sonuçlar kaydedildi.

Lütfen siz değerli Organik Zamanı okurlarımız faydalı bulduğunuz yazıları paylaşmayı ihmal etmeyelim. Kendinize iyi bakın.