Alerjiye Karşı Alınacak Altın Gibi Öneriler

Alerji, aynı miktar ve koşullarda başka kişiler için zararsız olan farklı yabancı maddelere karşı bazı kişilerin aşrı duyarlılık göstermesi şeklinde tanımlayabiliriz. Alerjene sebebiyet veren maddeler genelde zararsızdır. Ancak bağışıklık sistemimiz bu maddelere aşırı derecede tepki verebilmektedir. Normal sağlıklı kişilerde bu tür reaksiyonlar olmazken duyarlı kişilerde neden görüldüğü hala tam ve kesin olarak bilinmese de, genetik durumun rol oynadığı düşünülmektedir.

Aile bireylerinden bazılarının vücutlarının alerjenlere daha duyarlı olduğunu, onları yabancı madde olarak algılayıp aşırı tepki verebileceğini vurgulayan Liv Hospital Samsun Göğüs Hastalıkları Kliniğinden Uzm. Dr. Aziz ULUIŞIK, çevresel alerjenler (ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan alerjenleri), böcek alerjenleri, besin alerjenleri, ilaç alerjenleri, mesleki alerjenler olmak üzere 5 ana grupta toplandığını söyledi.

Deride Kaşıntı, Kızarıklık Ve Kabartı

Alerjinin tüm vücut sistemlerini etkileyerek çok farklı bulgulara neden olabileceğini söyleyen Uzm. Dr. ULUIŞIK, farklı alerjik hastalıkların sık rastlanan belirtileri hakkında şu bilgileri verdi:
“Alerjik rinit ve konjonktivit dediğimiz halk arasında saman nezlesi ve göz nezlesi olarak bilinen hastalıklarda sıklıkla ve nöbetler halinde tekrarlayan hapşırık, burun akıntısı, gözde sulanma, kaşıntı, burunda, damakta kaşıntı, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı görülür. Alerjik astımda aralıklı, nöbetler halinde göğüste sıkışma hissi, öksürük, nefes darlığı, hırıltı olabileceği gibi sadece öksürük ile de seyredebilir. Deride kaşıntı, kızarıklık kabarıklık görülebilir. Besin alerjilerinde alerjik olan gıdanın alımından sonra tüm bu bulgular olabileceği gibi bulantı, kusma, karında kramplar olabilir. Ayrıca baş ağrısı, migren krizleri gibi belirtiler de görülebilir.”

Emzirme Döneminde Sigaradan Uzak Durun

Alerjik hastaların dikkat edeceği en önemli konunun alerjik hastalıklara neden olan alerjenden korunmak olduğunu söyleyen Uzm. Dr. ULUIŞIK, “Alerjik hastalık gelişme riski olan bebeklerin alerjenlerle temasının önlenmesi, annenin gebelikte ve emzirme döneminde sigara içmesinin engellenmesi ve alerjik gıdaları mümkün olduğunca az tüketmesi, en az 6 ay anne sütüyle beslenmesinin hastalık gelişimini engellediği bilinmektedir” dedi. Sadece emzirme döneminde değil tüm zamanlarda sigaradan uzak durmanın sağlığımız için olmazsa olmazlarımızdan olduğunu söylemişlerdir.

Alerjiye Karşı 8 Altın Önlem

Uzm. Dr. Aziz ULUIŞIK, alerjiye karşı alınması gereken 8 altın önlemi şöyle sıraladı:

  • 1. ve en önemli maddelerimizden birisi alerjene duyarlı olan kişilerde hastalık gelişimini önlemek için sigara bırakılmalı. Aynı zamanda dengeli beslenme ve egzersiz yapılması önerilir.
  • Beslenmemize çok önem göstermeliyiz ve genellikle kimyasal ve paket ürünlerin yerine doğal ürünler tüketmeliyiz.
  • Evde mümkün olduğunca hayvan ve bitki beslememeliyiz. Yastık ve yataklarımızda tüylü yastık, yorgan ve battaniye kullanmamalıyız.
  • Özellikle ilkbahar ve sonbahar, polenlerin aşırı derecede fazla olduğu dönemlerinde kapı ve pencereler kapalı tutulmalı, ev temizliği yaparken mutlaka maske kullanmalıyız
  • Deterjan, boya ve çeşitli temizlik malzemelerinin kullanımında genellikle kokusuz olanları tercih etmeliyiz.
  • Parfüm, oda ve saç spreyi, deodorant kullanmamalıdır.
  • Haftada bir kez, en az 60 derecede çarşaf, kılıf ve örtüleri yıkanmalı, halı veya toz tutan kumaş eşyalar yerine tüysüz ve toz tutmayan kumaşlar kullanılmalıdır.
  • Isıtma ve havalandırma ve soğutmadaki klimaların filtreleri düzenli olarak temizlenmeli veya değiştirilmelidir.”