Aklınıza Bile Gelmez Ama Sperm Sayısını Azaltıyor

Hayvansal gıdalardan elde edilen doymuş yağların yüksek seviyede tüketilmesi erkeklerde kısırlık problemine ve sperm sayılarında azalmaya neden olmaktadır. Erkeklerde aşırı yağlı yiyecekler tüketimi infertiliteye (kısırlık) neden olabilmektedir.

Kullanılan yağın türü ve ne kadar tüketildiği son derece önemli. Hayvansal gıdalardan elde edilen yağların yani doymuş yağların aşırı ve fazla tüketimi, erkeklerde sperm sayısında azalmalara neden olup, kısırlığa sebebiyet verebiliyor. Bunun yanında çok fazla basit şeker içerikli gıdaların tüketilmesi, rafine ve yağ içeriği çok yüksek bir beslenmenin olması, erkeğin yüksek kiloda olması aynı zamanda sperm sayısında azalmaya ve dolayısıyla kısırlığa neden olabiliyor.

Omega-3  Kaynaklı Yağlar, Kısırlığı Engeller

Doymuş yağların aslında hayvansal kaynaklı gıdalardan geldiğini söyleyen İmamoğlu, “Yediğimiz etlerden, tavuklardan gelen yağların yüksek oranda alınması yine aynı zamanda süt, yoğurt, peynir gibi kaynaklardan aldığımız yüksek yağ kaynakları doymuş yağ kaynaklarıdır. Kızartmalar, omega-6 kaynaklı yağlarla yapılmış olan kızartmalar aslında yine aynı şekilde fertilite (doğurganlık) ile ters ilişkide bulunmuş olan yağ kaynaklarıdır.

Yani bunların yüksek tüketimi kısırlığa sebebiyet verebiliyor. Burada Omega-3 yağlarını yani balıklardan gelen yağ kaynaklarını diğer yağlardan ayırmamız gerekir. Bunların kısırlığı engelleyici, fertiliteyi artırıcı etkisi var. Dolayısıyla erkeklerin de beslenmelerinde mutlaka daha fazla balık kaynaklarını tüketmeye özen göstermeleri gerekir. Omega-3 kaynaklı gıdaları daha bol tüketmeye özen göstermeleri gerekir” diye konuştu. Eğer erkeklerin sperm sayılarında azalma var ise hayvansal gıdalardan elde edilen yağların yerine omega-3 yağı içeren balık türlerini çokça tüketmeleri kendilerinin yararına olacaktır.

Sebze Ve Meyveye Bol Yer Verilmeli

Beslenmede kızartmalar genel olarak tercih edilmemelidir. Yağların bu kadar yüksek ısıyla işlem görmemiş hali bizim en çok tercih edeceğimiz yeme biçimidir. Kızartma yerine fırın, buğulama türünü tercih etmemiz gerekmektedir. Oksidatif stresi azaltacak vitamin kaynaklarının A vitamini, C vitamini kaynaklarının da diyette bolca olması buradaki olabilecek olumsuz etkiyi azaltacaktır. Bunların kaynakları da zaten tükettiğimiz sebze ve meyvelerden alacağımız kaynaklar. Erkeklerin de aslında çocuk sahibi olma kapasitesini artırabilmek için mutlaka beslenmelerinde sebze ve meyvelere de daha bol yer vermeleri lazım.