Akgünlük Bitkisinin Faydaları

Akgünlük Bitkisinin Faydaları

Binlerce yıllık maziye sahip olan ve geleneksel tıpta da kullanılan akgünlük veya günlük sakızı birçok rahatsızlığın bitkisel yolla iyileşmesinde kullanılmaktadır.

Bilimsel çalışmalara da konu olmuş günlük sakızı, bir çeşit çam ağacı olan günlük ağacından elde edilir.

Ülkemizde özellikle Muğla ve Fethiye civarında yaygın olarak yetişmektedir. Yaratıcının bize sunduğu nimetleri saymakla bitiremeyiz. Kâinat eczanesindeki bir çeşit bitkiyi siz değerli organik zamanı okurlarımızla paylaşıyoruz.

Uzmanlar, Akgünlük bitkisinin doğadaki en etkili iltihap karşıtı bitkilerinden biri olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar akgünlük ağacından elde edilen reçinenin (günlük sakızı) yararları ile ilgili şunlara dikkat çekiyor:

”Yapılan araştırmalarda akgünlük bitkisinin anti-enflamatuar yani iltihap önleyici etkisi olduğu; artrit gibi iltihaplı hastalıklarda ödem ve ağrıda açık şekilde iyileşme sağladığı gözlemlenmiştir. İltihaplı eklem romatizması, kireçlenme, sırt ve eklem ağrıları, hareket kısıtlılıklarını geçirmede bu bitkiden yararlanılabilir.

Ayrıca bu mükemmel bitkinin balgam söktürücü, nefes darlığını giderici özellikleriyle özellikle astım hastalarında nöbetleri azalttığı, nefes alma kapasitesini fazlalaştırdığı gözlenmiştir. Birde yara iyileştirici, stres ve depresyonu gidermeye yardımcı, hafızayı güçlendirici etkileri vardır.”

Uzmanlar ilâveten Akgünlük bitkisinin kanser hastalığında, tümör büyümesini önleme, kötü hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını engellemede de etkili olduğunu söylüyor.

Günlük sakızı ateş düşürücü (antienflamatuar), mikrop öldürücü (antiseptik), sakinleştirici, sindirimi kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, diüretik, tonik, zihin açıcı yaraları nedeniyle çok eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkisel yağ ve reçine çeşididir.

Günlük sakızı yapısında bulunan uçucu yağ asitleri insanlara güven duygusu vermektedir. Kronik yorgunluk şikayeti olanların günlük ağacı sakızı kullanmaları önerilir.

Bilhassa solunum yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir. Mideyi ve bağırsakları temizler. Ülsere ve basura faydalıdır.

Bu sakız tonik olarak da kullanılabilir. Cilt gençleştirici ve kırışıklıklara iyi gelmesi ile de kullanılır. Ciltte oluşan lekelere ve yaralara sürüldüğünde yaraları ve lekeleri hızla iyileştirir.

Ülser, kolit, ishal, romatizma hastalıkları, akneler, adet düzensizliği, sistrit, sakinleştirici, karaciğer hastalıkları, tümör, akciğer hastalıkları, yara bakımı, ruhsal sıkıntılar, kan sulandırıcı, tansiyon dengeleyici, kalp hastalıkları, ses kısıklıkları, antiseptik parazit giderici olarak kullanılmaktadır. Uyuz ve mantar gibi rahatsızlıklarda merhem veya yakı olarak kullanılabilir.

Lütfen faydalı bulduğunuz içerikleri daha fazla insanın yararlanması için paylaşmayı ihmal etmeyin. Teşekkür ederiz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hediye Okuv dedi ki:

    İyi güzel faydaları yazılmış ama nasıl ne kadar kullanılacak nasıl uygulanır hiç bir şey yok

  2. Ahmet dedi ki:

    Merhabalar efendim. Bunu aynı normal sakız gibi çiğneyerek yada toz halinde yutularak kullanabilirsiniz. Yağınuda masaj olarak uygulayabilirsiniz. Sağlıcakla kalın