Akciğer Kanserinin Belirtilerini Öğrenin ve Önleminizi Alın

Kanser bir organdaki hücrelerin düzensiz olarak çoğalmasıdır. modern tıbbın tam olarak anlayamadığı ve tam olarak kesin bir çözümü olmayan, aynı zamanda da tedavisi vücudu iflas seviyesine getirebilen zorlu bir hastalıktır.

Kanserin belirtilerini bilmek için hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Ondan ötürü ki vücudumuzda herhangi bir anormallik gördüğümüzde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmamız gerekmektedir. Şimdi bir kanser çeşidi olan akciğer kanseri belirtilerine bir göz atalım.

Acute pain in a shoulder at the young women. young girl keeps for a sick shoulder on a white background

Akciğer Kanserinin Belirtileri

İlk ve en önemli konu normal fiziksel aktiviteleriniz sırasında nefes darlığı yaşamanız, bunun yanında düzenli bel ve omuz ağrılarıdır.

 Kişide geçmeyen öksürük veya göğüs ağrısı, solunum sırasında hırıltılı ve hışıltı sesleri duyma, öksürük esnasında kan veya kanlı balgam gelmesi, ses kısıklığı, boyunda ve yüzümüzde şişlikler meydana gelmişse doktora bir an önce gidip gerekli testleri yaptırmanız gerekiyor.

Erken teşhis edilip tedavi edilmezse lenf düğümlerine, kemiklere, adrenal bezlere ve karaciğere yayılabilir ve tedavi sürecini çıkmaza sokabilir.

Diğer Belirtiler

Tabiki akciğer kanserinin en önemli ve baş sebebi sigaradır. Eğer sigara kullanıyor isek bir an önce sigarayı bırakmamız gerekmektedir. 

Özellikle sigara kullanıyorsanız ekstra bir çaba harcamanız ve dikkatli olmanız gerekiyor. Hatta yol yakınken bırakmanız gerektiğini biliyorsunuz.