Adet Sancıları Kalp Krizi Kadar Acı Veriyormuş

Adet sancısı ve doğum sancıları kadınların hayatını oldukça zorlaştıran zamanlardır. Ancak, hala bu acı hafife alınıyor ve hak ettiği değer verilmiyor. Bilim insanları kadın nüfusunun %20sinin her ay dayanılmaz ağrılar çekerek hastaneye kaldırıldığını söylüyor. Anlaşılacağı üzere bu ağrıyı çekmeyen erkek nüfusu her ay bu ağrıyı çekmek zorunda kalan kadınları anlamıyor. Yada anlamak istemiyor. Gerçekten bayanlar için bu ağrılar bazen dayanılmaz ölçülerde şiddetli olabiliyor.

Hâlbuki ki, erkeklerin daha yüksek risk grubunda olduğu kalp krizi farkındalığı oldukça yüksektir. Son yapılan araştırmalar kalp krizi ve adet sancıları esnasında yaşanan ağrının eşdeğer olduğunu kanıtladı.

Ağrı sorunları ile hastaneye giden kadınların acil önünde bekleme süreleri de erkeklere oranla oldukça uzun. Ağrıya alışan kadınlar için bu artık bir rutin haline gelmiş olsa da, bu yaşadıkları zor zamanı kolaylaştırmıyor ve bu sebeple, farkındalığın artması gerekiyor. Ağrı kesicilerle kendilerini tedavi etmeye çalışan kadınlar, ağrı eşiklerini yükselterek, daha ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Bu sorunun yeterli farkındalığa ulaşması bakımından yapmamız gereken ilk şey ağrıyı yaşayan insana kulak vermek ve ihtiyacını gidermek olmalıdır.