Aç Karnına Pekmeze Limon Sıkıp Yemenin Aşırı Faydalı Gücü

Demir eksikliği hemen hemen çoğu kişide görülmektedir. Eğer sizde ya da çevrenizde renginiz solmuş, donuk bir tene sahipseniz sizde de demir eksikliği olabilir. Demir eksikliğinin başka belirtileri ise halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, baş ağrısı, nefes daralması, özellikle kış aylarında üşüme, tırnakların kolay kırılması gibi durumlar sizde ya da çevremizde var ise demir eksikliğinizi tedavi etmemiz gerekmektedir.

Pekmez + Limon Su Kesinlikle Aç Karnına Olunduğumuzda Tüketmeliyiz

Gözünüzün alt kapağını hafifçe aşağı çekip kırmızı renkli dokuya baktığınızda da bu dokunun rengi kırmızı değil de daha solgun bir halde ise bu da demir eksikliğini anlayabileceğiniz bir yoldur. En doğru yöntem ise bir doktora gidip kan testleri yaptırmak.

Basit bir durum gibi görünse de kişiyi gerçekten rahatsız edebiliyor.

İlaç tedavisi görülüp düzelse de beslenmeye dikkat edilmediğinde tekrarlayabiliyor. Aslında sağlıklı bir yaşam için, dengeli ve yeterli beslenme gereken en temel unsur olduğu herkesçe bilinen bir şey.

Demir bakımından, Kırmızı et, soya fasulyesi, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, yeşil yapraklı sebzeler oldukça zengindir. Diğer zengin besinimiz ise pekmezdir.

Fakat her pekmez değil, üzüm pekmezi! Eğer ilaç tedavisi dışında doğal yoldan da takviye veya demir alımı yapmak istiyorsanız, söyleyeceklerimiz tam size göre.

Elinize bir adet pet şişe alın. İçerisine 2 kaşık doğal pekmez ve yarım limon sıkın. Üzerini içme suyuyla tamamlayın. İyice karıştırdıktan sonra aç karnına için. Mükemmel bir etki gösteriyor. C vitamini pekmezin faydasını neredeyse 10 katına çıkartıyor. Bu karışımı tükettiğinizde vücudunuz c vitamini ihtiyacına ve demir eksikliğine doyacaktır. Yukarda saymış olduğumuz tüm aksilikler sizden uzaklaşıp gidecektir.

Eğer çocuklarımızda da aynı sorunlar var ise çocuklarımız içinde bu karışımı kullanabiliriz. Genel itibariyle çocuklar pekmezi sevmeyebilirler. Bir bardak taze sıkılan portakal suyunun içerisine 2-3 yemek kaşığı pekmez koyarak çocuklarımızı içmesini sağlayabiliriz.

Peki, neden c vitamini kullanıyoruz. Neden portakal veya limon, çünkü C vitamini demir emilimini kolaylaştırıyor. Ayrıca demir vitamininde düşüklük yaşanıyorsa bu kişilerin çay, kola, kahve gibi içeceklerden uzak durmaları da gerekiyor.

Aç karnına olarak portakal + üzüm pekmezi karışımı içildikten sonra çay veya süt içilmesi de demirin emilimini engelleyeceğinden önerilmeyen bir durum.

Çay ise gerek bu karışım gerekse diğer besinler ardından alındığında ne şekilde olursa olsun demire olumsuz bir etkide. O nedenle kahvaltılarda ve yemeklerden hemen sonra içilen çaydan uzak durmak yararlı olacaktır.

Ve bir diğer önemli nokta ise, portakal suyunun hemen tüketilmesi gerektiği, o sebepledir ki pekmezli portakal suyunu hazırladığınızda hemen için.

Sizin için hazırladığımız bu bilgileri beğenip, sevdiklerinizle de paylaşırmısınız. Hayırlı, sağlıklı günler dileriz.