Aç Karnına Limonlu Su İçtiniz Mi?

Aç Karnına Bir Bardak Limonlu Su İçmenin Faydaları

Hayırlı günler değerli okurlarımız, limonlu suyu duymuş ve içmişsinizdir. Bugün sizlere limonlu su ne işe yarar, faydaları nelerdir konusunu araştırdık ve siz değerli okurlarımızın beğenisine sunuyoruz.

Kış mevsimini yaşadığımız bugünlerde limon oldukça ucuz ve bol bulunmaktadır. Ayrıca bolda suludur. Limon bilindiği üzere c vitamini bakımından oldukça zengindir. Özellikle kış mevsiminde c vitamini ni bol bol tüketmemiz gerekmektedir. Limonlu su içerek c vitamini ni bu şekilde alabiliriz.

Limonlu suyun faydalarını sıralayacak olursak;

1-Boğaz Ağrısı: eğer boğaz ağrısı yaşıyorsanız, yada gribe yakalanmış yada yakalanmak üzere iseniz limonlu su tüketmenizde fayda vardır. Boğaz ağrısını giderir, farenjit ten bir an önce kurtulmanızı ve iyileşmenizi sağlar.

2-Metabolizmayı Hızlandırır: limonun içerisinde orta derecede şeker bulunmaktadır. Yüksek meyve suyu ve hazır içeceklerdeki fazla şekerli içecekler yerine limonlu su içebiliriz. Ayrıca limonlu su, kilo vermek isteyenler için metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı kilo verdirir.

3-Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller: Eğer ki böbreklerinizde taş varsa limonlu su çok iyi gelmekte ve taşların düşmesini sağlamaktadır. Taş yom ise böbreklerde taş oluşumunu önlemektedir.  Normal şekilde böbrek taşları vücuttan çok fazla rahatsızlık vermeden atılır. Ancak bazen idrar akımına engel olur ve yoğun ağrılara sebebiyet verir. Limonlu su içmek vücuda yeniden su kazandırmada ve idrarı sulandırılmış şekilde tutmada yardımcı olur. Bu da böbrek taşı oluşum riskini azaltır.

4-Karaciğere Faydalıdır: karaciğerde bulunan sindirim enzimleri, limonlu su sayesinde harekete geçer ve yediklerimiz içtiklerimiz eritilir. Limonlu su kandaki oksijen miktarını dengelemektedir.

5-Sindirim Sistemi için Gereklidir: Sindirim sistemi için hidroklorik asit gerekmektedir. Limonun içeriğinde bulunan bileşenler bu asiti üretir ve vücudun daha rahat üretmesi için destek olur. Ayrıca asitlik derecesini ve gut hastalığı riskini azaltır. Sindirim sorunları olan insanların düzenli olarak limonlu su tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca ishal ve benzeri sorunları önler.

 6-Kabızlığa iyi gelir: sizlerde kronik olarak kabızlık sorunu çekenlerden yada ara ara kabızlık sorunu çekiyorsanız her sabah bir bardak limonlu su tüketin ve kabızlığınızdan kurtulun.

7-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Limonlu su, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamada yardımcı olan C vitamini ve bitkisel gıda kaynağıdır. Özellikle kış ayını yaşadığımız bu günlerde bol bol tüketebiliriz. Mide sorunu yaşayan insanların dikkatli kullanmasında fayda bulunmaktadır.

8-Kanseri Önler: Limonlu su içmek kanseri önlemede faydalıdır. Araştırmalar limonun tümör önleyici özellikleri ile kanser riskini azaltmada yardımcı olduğunu göstermektedir.

9-Zayıflamanızı Sağlar: Her sabah balla birlikte ılık limonlu su içmek daha kolay bir biçimce ekstra kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizmanızı hızlandırmaktadır.

10-Romatizma: Yemeklerden önce ve yatma zamanında limonlu su içmek romatizmadan kurtulmaya yardımcı olur.

11-Aft: Ağzı ılık limonlu su ile çalkalamak ağrılı aftlardan ve ağız ülserinden kurtulmaya yardımcı olur.

12-Diş Eti Rahatsızlıkları: Limonlu su içmek, şişmiş diş etleriyle ilgili ağrılardan kurtulmaya yardımcı olur.

13-Stresi Azaltır Ve Tansiyonu Düşürür: Limonlu suyun diğer önemli bir faydası ise stresten, depresyondan ve endişeden kurtulmayı sağlayarak tansiyonu düşürmesidir. Limonlu su içmek ayrıca bir rahatlama hissi getirir.

14-PH seviyesini dengeler: Bir bardak limonlu su içmek tüm vücudu alkalileştirir ve vücudun pH seviyesini dengeler.

15-Vücudu zehirden arındırır: Limonlu su kandaki toksinleri azaltarak tüm vücudu temizlenmesinde yardımcı olur. Limonun içerisindeki besin ögeleri idrar çıkarmada artışı hızlandıran doğal idrar söktürücü görevi görerek toksinlerin yanı sıra gereksiz maddeleri dışarı atılmasına destek olur.