7 Gün Boyunca Sarımsağın Üzerine Bal Döküp Yerseniz…

7 Gün Boyunca Sarımsağın Üzerine Bal Döküp Yerseniz…

Doğanın biz insanoğluna sunduğu en güçlü iki antiseptik besin olan bal ve sarımsak karışımının vücudu adeta yenilediğini biliyor muydunuz? Peki, vücudumuzu adeta yenileyen bal ve sarımsak karışımı nasıl hazırlanır? Ayrıca her gün bal ve sarımsak karışımından bir kaşık yerseniz ne olur? Sizler için bu mucize karışıma dair her şeyi araştırdık ve sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Yapılan araştırmalarda sarımsağın tüm faydalarını vücuda sağlayabilmesi için çiğ tüketilmesi gerektiği ortaya çıkarılmıştır. Ancak kokusundan dolayı çiğ tüketilmesine yanaşılmadığından uzmanlar bal ile tüketilmesini öneriyor. Balın bileşenleri ile sağlığı faydalar iki katına çıkan sarımsağın birçok hastalığı engellediği uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Ayrıca bal ve sarımsağı mümkün olduğunca aç karnına tüketmemiz gerekmektedir. Sarımsak, toprak altında yetişen ve içeriğinde milyonlarca faydalı asit barındıran bir besindir. Germanyum ve selenyum maddeleri bakımından zengin olan topraklarda yetiştiğinden insan sağlığına birçok faydası vardır. İlaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan sarımsak kadar bal da arılar tarafından milyonlarca çiçeğin poleni alınarak üretilir. Bu iki maddenin bir araya gelmesi ile alternatif tıbbın en güçlü ilacı ortaya çıkmış olur.

7 Gün Boyunca bu İki Karışım Yenir İse…

 bal ve sarımsak kanın pıhtılaşmasını önler. İçerdikleri sülfür maddesi vücuttaki kan akışını dengeler.

 bal ve sarımsak muhteşem ikili karışımı kan akışını dengelediğinden yüksek tansiyon ve buna bağlı gelişebilecek kalp hastalıkları riskini azaltır.

 Çiğ sarımsak “alisin maddesi” bakımından oldukça zengindir. Bu madde damarlarda birikmiş kötü kolesterolü temizleyerek kan dolaşımını destekler. Aynı zamanda trigliserid seviyelerinin de dengede kalmasını sağlar.

 İki besinde de yüksek miktarda bulunan anti mikro biyel maddeler bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun zararlı hücrelere karşı savunmasını artırır.

– Enfeksiyon virüsü sonucu ortaya çıkan boğaz iltihaplanmasını da önleyen bu mucize karışım, sürekli öksürüklerde de doğal tedavi olarak kullanılır.

Karışım İçin Malzemeler.

1 su bardağı bal

10 diş çiğ sarımsak

Bir adet cam kavanoz

Hazırlanışı.

Sarımsakları minik minik doğruyoruz ve kavanozun içine atıyoruz. Daha sonra üzerine balı dökerek karıştırınız. 7 gün boyunca her sabah bu karışımdan bir yemek kaşığı ılık suya karıştırıp tüketiniz. 1,5 hafta ara verdikten sonra 7 gün boyunca tekrar tüketiniz. Karışımı oda sıcaklığında muhafaza ediniz.

İnşallah rabbimizin şafi ismi şerifi ile tüm hastalarına şifa vermesi dileğiyle hayırla kalınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.