3 Günde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Merhaba sevgili okurlarımız bugün sizlere, özellikle annelere hitaben bir yazı hazırladık. Çocuğumuz dünyaya geldi, bebeklik dönemini atlattık çok şükür. Artık büyüyen bebeğimizi dünyaya hazırla vakti. Tuvalet etiğimi vereceğimiz çocuğumuz ilk ise biraz acemilik çekebiliriz. Ama çocuğumuz 2.veya 3. İse biraz daha rahat oluruz. Eğer sizlerde yavrunuza tuvalet eğitimi nasıl verilir diyorsanız sizi yazımızla baş başa bırakıyoruz. Çocuğunuza tuvalet eğitimlerden biriside 3 günde tuvalet eğitimidir. Sadece 3 günde çocuğu tuvalete alıştıran anne babalar için kolay ve pratik bir yöntemdir. Çocuğum tuvalete gitmek istemiyor diyen anne babalar için 3 günde tuvalet eğitimi nasıl verilir konusunu okumalarını tavsiye ediyoruz.

1. Gün

-İlk önce her zamanki gibi sabahleyin kalkın, çocuğunuzu okşayın ve onu her zamanki gibi giydirin, ancak bez bağlamayın.

– elinize çocuğunuzun bezini alarak, o bezin ona artık beni kullanmayacaksın hoşça kal dediğini söyleyin. Artık bez kullanmak zorunda olmadığını belirtin. Çocuğunuz bezsiz olmanın rahat ve mutluluk verici bir şey olduğunu zamanla anlayacaktır.

– Çocuğunuza kahvaltıda lif açısından zengin gıdalar verin. Yanında ekstra su içmesini sağlayın. Su çocuğunun tuvaletini daha çabuk getirecektir.

– Çocuğunuza tuvalete alıştırmak için evinizde lazımlık bulundurun ve lazımlığı çocuğunuza gösterin. Tuvaleti geldiğinde size haber vermesini söyleyin. Sadece lazımlığa tuvalet yapması gerektiğini açıklayın.

– Ev dışına çıkmadan günlük rutininize devam edin. Bırakın çocuğunuzun hayatı günlük akışında devam etsin. Bu sırada gözünüzü çocuğunuzdan ayırmayın ve tuvaletinin geldiğini gösteren işaretleri takip edin.

– Eğer çocuğunuzun yüzünde tuvalete gitmek istediğine dair bir belirti gördüğünüz an onu hızlıca lazımlığının olduğu yere götürün.  Ayrıca ilk günlerden itibaren lazımlığı banyoya koymak da çocuğun tuvaletini nerede yapması gerektiği konusundaki bilgiyi pekiştirmek açısından faydalı olabilecektir. Tuvalet sonrası temizlik için de banyoyu tercih etmek anne babalar için pratik bir seçimdir.

– Çocuğunuz tuvaletini yapacak gibi hissediyorsa onu lazımlığa oturtun ve küçük ve büyük tuvaletini buraya yapabileceğini söyleyin. Tuvalette oturması gerektiğini belirtin.

– Çocuğunuzu cesaretlendirmek için yanına bir sandalye çekerek, yanınızda olduğunuzu gösterebilirseniz.

– Çocuğunuz lazımlığa tuvaletini yaptığında onu tebrik etmeyi, okşamayı unutmayın. Yaptığının doğru olduğunu söyleyin.

– Çocuğunuz lazımlığın dışına taşırdığında ona önemli değil demek yerine sakince ve anlayışlı bir şekilde çişini ve büyük tuvaletini her zaman lazımlığın içerisine yapılması gerektiğini, bunu yapabileceğini, isterse yeniden denemesini söyleyin.

– Özellikle 2 yaş üstü çocuklarda anne ve babanın aynı mesajı vermesinin çocuk üstünde daha etkili olduğunu unutmayın. Hem anne hem de baba olarak tuvalet eğitimine katkı sağlayın.

– Tuvalet sonrasında kişisel temizliğini yapın ve temizliğin bu şekilde yapılması gerektiğini belirtin.

– Tuvalet sonrası pantolonunu kendisinin giymesini isteyin. Yardıma ihtiyacı varsa yardım edin.

– Gece uykuya dalmadan önce onu yeniden lazımlığa götürün ve tuvaletini yapabileceğini söyleyin.

– Gece boyunca tuvalet eğitimine devam etmek için uzmanlar, alarm kurmanızı ve belli aralıklarla çocuğu tuvalete götürmenizi öneriyor. Bu durum zorlayıcı olsa da bu yöntemle çocuğunuz mesanesini kontrol etmenin önemini öğrenecektir.

– Gece için yapılacak tuvalet eğitimi, gün içerisindeki tuvalet eğitimine göre daha uzun sürebilir. Eğer çocuğunuzun gece tuvalete kalkmak konusunda çok küçük olduğunu düşünüyorsanız gündüz eğitimine odaklanıp, bir süre daha geceleri bez bağlayabilirsiniz.

2.Gün

– İlk gün yaptıklarınızı tekrar edin.

– Kahvaltıdan sonra tuvaletini yapan çocuğunuzu bez bağlamadan dışarı çıkarın. Çocuğunuz bezsiz dışarı çıktığında ilk önce rahatsızlık hissedebilir. Ona bezsiz dışarı çıkmanın normal bir şey olduğunu, tuvaleti geldiğinde size söyleyebileceğini söyleyin.

– Evden dışarı parka ya da gezmeye çıkabilirsiniz. Çocuğunuzun tuvaleti geldiğinde olduğunuz yere yakın tuvalete götürün.

– Bazı durumlarda yanınıza taşınabilir bir lazımlık alabilirsiniz. Bu durumda ıslak mendil, peçete ve temiz çamaşır taşımayı unutmayın.

– İkinci gün ile birlikte çocuğunuzu, kişisel temizlik konusunda yine bilgilendirin. Eğer yapabilecek becerilere sahipse kendisinin yapması için yol gösterin.

3.Gün

– Bu gün ilk günden itibaren yaptıklarınızı adım adım tekrarlayın.

– Bu kez dışarıda daha uzun zaman geçirebileceğiniz bir aktivite planlayın. Evden uzun süre uzak kalmak çocuğunuzun tuvaletini kontrol etmek konusunda kendine güvenini artıracaktır. Bu sürede çocuğunuza çişini ve büyük tuvaletini geldiğinde mutlaka lazımlığa gitmesi gerektiğini birkaç kez hatırlatın.

3 Gün Tuvalet Eğitimi İşe Yaramazsa Ne Yapmalı?

Çocuğunuzun neden lazımlığı kullanmak istemediğini anlamaya çalışın. Lazımlığı rahat değil mi? Lazımlığı koyduğunuz yeri istemiyor mu? Bu soruları çocuğunuza sorabilirsiniz. Çocuğunuza biraz zaman tanıyın, bir sonraki hafta yeniden deneyin.  Eğer üç hafta boyunca deneyip sonuca ulaşamazsanız bir ay sonra yeninden deneyebilirsiniz. Çocuğunuz eğer tuvalet eğitimini anlamayacak yaşta ve beceride ise çocuğunuzun birkaç ay daha büyümesini bekleyerek tuvalet eğitimini deneyebilirsiniz.

İnşallah bu 3 günün sonunda yavrunuz tuvalet eğitimini öğrenmiştir. Yavrularımız bizim her şeyimizdir. Öğrenemezse de kızmayın sarılın ona sevin. Sevgili okurlarımız bu yazımızı başlayarak birçok anne ve babanın bilinçlenmesine vesile olabilirsiniz. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.