10 Üründen Dokuzu Bakteriyle Dolu. Zatürreye Bile Neden Olabiliyor

İngiltere Birmingham Aston Üniversitesi’ndeki uzmanlar 460’dan fazla ruj, dudak parlatıcısı, makyaj süngeri, rimel ve göz kalemini incelemeye aldı. Makyaj ürünlerinin yüzde 79 ila yüzde 80’inde E. coli de dâhil olmak üzere bakteriler tespit edildi. Genellikle zararsız olmasına rağmen, bazı ürünler ishal, idrar yolu enfeksiyonları ve zatürreyi dahi tetikleyebilir.

Araştırmaya göre makyaj çantasındaki 10 ürünün 9’u bakteri taşıyor. Makyaj ürünlerinde en zararlı ürün ise makyaj süngeri. Yüzde 26’sından fazlasının üzerinde dışkı maddesi vardır.

Uzmanlar ‘makyaj ürünlerini incelediğimizde bilhassa kullanılan süngerlerde kötü hijyen sebebiyle E.coli, fekal kontaminasyon gibi bakteriler tespit ettik ve bu kaygı verici. Göz, ağız gibi yerlerde kesikler varsa risk daha da artabilir’ diye belirttiler.

Kozmetiklerin bakteriyel kontaminasyonunu önlemek için uzmanlar herhangi bir ürünü uygulamadan önce ellerinizi ve yüzünüzü yıkamanızı tavsiye ediyor. Birde, son kullanma tarihleri geçtikten sonra kozmetiklerin kullanılmaması tavsiye ediliyor. Makyaj fırçalarını ve süngerlerini temiz tutmak için de ılık su ile sabunla ovmak ve tam kurutmak bakterilerden korunmanızı sağlayabilir.

Siz değerli organik zamanı okurlarımıza tavsiyemiz sadeliği tercih etmek olacaktır. Çünkü yaş ilerledikçe makyaj yapmanın zararları daha çok ortaya çıkacaktır.

Lütfen beğendiyseniz çevrenizle paylaşmayı unutmayın. Teşekkür ederiz.